W minioną sobotę odbyło się XII Narodowe Czytanie. Tym razem uczestnicy ogólnopolskiej akcji prezentowali fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem.”

Czytali
W dźwierzuckim amfiteatrze czytanie powieści Elizy Orzeszkowej trwało trzy godziny. Z kolei szkolna biblioteka w ZS nr 1 zamieniła się w dwór Korczyńskich i zaścianek Bohatyrowiczów

W gminie Dźwierzuty narodowe lektury mieszkańcy czytali po raz ósmy. Trzy tomy powieści Elizy Orzeszkowej w trzy godziny czytało prawie 30 uczestników gminnego Narodowego Czytania, w tym władze gminy, członek zarządu województwa, radni powiatowi i gminni, kierownicy gminnych jednostek, sołtysi, członkinie DKK oraz mieszkańcy. Dźwierzuckie spotkanie z literaturą po raz trzeci przy sprzyjającej pogodzie odbyło się w miejscowym amfiteatrze. Okolicznościową oprawę muzyczną i nagłośnienie zapewnił Janusz Ałaj z GOK Dźwierzuty.

Ze sztandarową powieścią polskiego pozytywizmu zmierzyła się również społeczność Zespołu Szkół nr 1 w Szczytnie. Tu Narodowe Czytanie zorganizowano w poniedziałek 11 września w szkolnej bibliotece, gdzie uczestnicy przenieśli się w czasie i przestrzeni do dworu Korczyńskich oraz zaścianka Bohatyrowiczów.

(kee)