W dniu 9 maja 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczytnie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki zostało zorganizowane spotkanie autorskie z Włodzimierzem Kowalewskim twórcą poruszającej powieści „Excentrycy”.

Rys biograficzny autora przedstawiła Pani Monika Taradejna opiekun grupy dyskutującej o książkach. Dowiedzieliśmy się z niego, że mamy do czynienia z nietuzinkową postacią: prozaikiem, autorem scenariuszy i słuchowisk, recenzentem, felietonistą, współpracownikiem Polskiego Radia Olsztyn. Talent Włodzimierza Kowalewskiego został dostrzeżony i za powieść „Bóg zapłacz” i zbiory opowiadań: „Powrót do Braten Haide” oraz „Światło i lęk” był nominowany do Nagrody Literackiej NIKE. Mistrzostwo autora zostało nagrodzone i za powieść „EXCENTRYCY” otrzymał WAWRZYN – literacką Nagrodę Warmii i Mazur. Nagroda zasłużona bowiem lekkość pióra, ciekawie budowana fabuła i wszechobecny jazz sprawiają, że czytając po prostu swingujemy i wszystkimi zmysłami czerpiemy przyjemność z obcowania z lekturą. Pozwolę sobie w tym miejscu zacytować kunsztowny i niezwykle wymowny opis gry na instrumentach: „Klarnet schodził nisko, najniżej, jego nuty lały się jak zaprawiony korzeniami ciepły karmel, aby znienacka wzlatywać w niebo, odnajdywać waniliowe wonie ogrodów rozprażonych słońcem, pokonywać tajemnicze bramy, tonąć w kwiatach, odbijać się w zielonej wodzie. I wreszcie trąbka szybująca wysoko, chłodna gałązka szronu, przynosząca ulgę i opamiętanie jak dotknięcie czołem zamarzniętej szyby”... Czyż to nie są pełne smaku i woni opisy mistrza pióra? Jednak to nie koniec niespodzianek i przyjemności, w roku 2015 książka została zekranizowana i reżyser Janusz Majewski stworzył fantastyczny film noszący tytuł: „Excentrycy – po słonecznej stronie ulicy”.

Spotkanie z autorem książki, którą z prawdziwą przyjemnością przeczytałam od przysłowiowej deski do deski było dla mnie wielką radością i wyróżnieniem. Bowiem zobaczyć osobiście twórcę intrygującej powieści, zadać mu pytanie, usłyszeć odpowiedź... przyznam szczerze, że dla ludzi pełnych wrażliwości są to niezwykłe doznania. Pytania padały najróżniejsze dotyczące zarówno powieści jaki i filmu. Pisarz Włodzimierz Kowalewski wspólnie z reżyserem filmu Januszem Majewskim tworzył scenariusz i był też na planie filmu. Opowiadając o tym autor oddał wielki hołd reżyserowi – legendzie Polskiego Kina Januszowi Majewskiemu. Wygłosił przesłanie - manifest życiowy reżysera, które brzmi: „Trzymaj się w życiu zawsze słońca, unikaj cienia, przechodź na słoneczną stronę ulicy. Niezależnie od tego, co sie dzieje bądź optymistą. Bierz życie słoneczne, nie poddawaj się ciemności”. Autor przytoczył wiele zabawnych anegdotek dotyczących odtwórców postaci. Jedna z nich dotyczy Anny Dymnej grającej postać Bajerowej – właścicielki zrujnowanego pensjonatu w powojennym Ciechocinku. Otóż reżyser Janusz Majewski zadzwonił do aktorki i powiedział: „Mam dla Ciebie rolę, ale słuchaj ja Ci muszę powiedzieć, że na ekranie będziesz... stara, gruba, będziesz... pijaczką, będziesz odrażająca... Co Ty na to?” Wówczas Anna Dymna, którą wszak wszyscy znamy i podziwiamy odpowiedziała: „O takiej roli marzyłam”. Do przeczytania książki serdecznie zapraszam, a wszystkich, którzy nie znają filmu zapraszam do jego obejrzenia. Książka niezwykła, film niesamowity i szybko od czytania, przejdziemy do swingowania. Powieść w ramach DKK książki przeczytałam w 2015 roku, zaś w styczniu 2016 r. dostąpiłam zaszczytu i w Kieleckim Multikinie „Korona” razem ze świętokrzyskimi koleżankami obejrzałam film. Gdy szłam na spotkanie z pisarzem Włodzimierzem Kowalewskim tchnięta jakimś przeczuciem spytałam organizatorki spotkania o to, czy będzie można nabyć jakąś książkę pisarza Włodzimierza Kowalewskiego, wówczas poinformowano mnie, że niestety, ale nie. W dniu spotkania z autorem przebiegłam całe miasto i dopiero w księgarni „MATRAS” zakupiłam jedyne dwa egzemplarze powieści i zdobyłam unikatowe wpisy i autograf autora. Takim sposobem księgarnia MATRAS uratowała honor Szczytna, bo byłam jedyną osobą, która (nie licząc bibliotecznych zbiorów) miała egzemplarze wyjątkowej powieści. Wszystkich, którzy chcą przeżyć niezwykłą przygodę z książką i filmem zapraszam do MBP po „Excentryków” z autografem nietuzinkowego i fantastycznego autora. Zapraszam do czytania oraz filmu oglądania i oczywiście swingowania.

Grażyna Saj-Klocek

Czytanie i swingowanie