Już tylko do 3 lipca czytelnicy mogą głosować na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Sołectwo, którego reprezentant zajmie I miejsce, otrzyma w nagrodę od starosty 3 tys. zł, II miejsce – 2 tys. zł, a III miejsce – 1 tys. złotych. W tym tygodniu prezentujemy jedną z ostatnich finalistek, Danutę Antoń z Piwnic Wielkich.

Danuta AntońSołtysem jest drugą kadencję. W Piwnicach Wielkich mieszka od 35 lat. Pochodzi z okolic tej wsi, ale wcześniej przez pewien czas mieszkała w Szczytnie, gdzie pracowała w Domu Opieki Społecznej. - Potem kupiłam małe gospodarstwo w Piwnicach i się przeprowadziłam, a następnie wyszłam za mąż za sąsiada rolnika – wspomina pani Danuta. Jej mąż Zbigniew zasiada w Radzie Miejskiej w Wielbarku. Obecnie pani Danuta jest na emeryturze. Ma troje dzieci – dwie córki i syna. Wszyscy są już samodzielni. - Syn jest zawodowym strażakiem w Szczytnie, starsza córka prowadzi biuro rachunkowe w Chorzelach, a młodsza pracuje w IKEI – mówi pani Danuta, która doczekała się już dziewięciorga wnucząt i prawnuczki Marysi.

Za jej sołtysowania w Piwnicach Wielkich powstała asfaltowa droga. Przy ruchliwej drodze krajowej nr 57 udało się także wybudować przejście dla pieszych, które znacząco poprawiło bezpieczeństwo dzieci dowożonych autobusem do szkół. - Wcześniej nie można było ich przeprowadzać przez jezdnię, a samochody poruszały się bez ograniczeń prędkości – wspomina sołtys. Dodatkowo, do przystanku prowadzi także chodnik. Pani Danuta podkreśla dobrą współpracę między sołectwem a Urzędem Miejskim w Wielbarku i burmistrzem Grzegorzem Zapadką, a także związanymi z Wielbarkiem starostą Jarosławem Matłachem i wicestarostą Jerzym Szczepankiem. - Zawsze możemy liczyć na ich wsparcie – zauważa sołtys.

W planach sołectwa na najbliższy czas jest pozyskanie gruntu z myślą o budowie placu zabaw. Trwają również intensywne starania o wybudowanie we wsi peronu, na którym mogłyby zatrzymywać się pociągi mające tędy kursować w ramach odtworzonej linii biegnącej z Chorzel przez Wielbark do Szczytna. - Złożyliśmy w tej sprawie petycję do PKP, pod którą podpisało się 200 osób – mówi sołtys, dodając, że kolejowe połączenie przydałoby się nie tylko mieszkańcom Piwnic, lecz również okolicznych miejscowości, takich jak Baranowo, Wyżegi czy Przeździęk.

Hobby pani Danuty to ogródek, a zawłaszcza uprawa kwiatów. - Jestem kwiaciarą. Cały dom nimi obsadziłam – śmieje się sołtys.

(ew)

Finałowa piętnastka (w kolejności alfabetycznej):

1. Danuta Antoń (Piwnice Wielkie)

2. Jolanta Augustowska (Narajty)

3. Anna Gut (Zabiele)

4. Elżbieta Jabłonowska (Jeruty)

5. Halina Jaśniewicz (Lipniki)

6. Kamil Kaczmarczyk (Faryny)

7. Edyta Kopeć (Świętajno)

8. Mirosław Mierzejewski (Sasek Mały)

9. Elżbieta Pałasz (Jedwabno)

10. Adolf Pasztaleniec (Trelkowo)

11. Marek Soliwoda (Łuka)

12. Zofia Szczucka (Michałki)

13. Katarzyna Szynkiewicz (Łupowo)

14. Jadwiga Śledzińska (Orzyny)

15. Zbigniew Wiszniewski (Lipowa Góra Zachodnia)