Diana Gąska, uczennica I klasy Gimnazjum w Świętajnie zwyciężyła w wojewódzkich eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Za kilka dni jedzie na finał krajowy do Łowicza. Oprócz niej nasz powiat reprezentować będzie jeszcze Patryk Brzostek ze Szkoły Podstawowej w Rozogach, który w swojej kategorii wiekowej zajął II miejsce.

Diana nie boi się pożarów

Wojewódzkie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej odbyły się w Mrągowie. Wzięli w nich udział zwycięzcy etapów powiatowych, w tym troje reprezentantów ziemi szczycieńskiej - Patryk Brzostek z SP w Rozogach, Diana Gąska z Gimnazjum w Świętajnie oraz Mateusz Redynk z ZS nr 3. Łącznie do zmagań przystąpiło 56 uczniów podzielonych na trzy kategorie wiekowe. Najpierw sprawdzali swoją wiedzę podczas części pisemnej, potem czekały ich pytania członków komisji. Młodzi mieszkańcy naszego powiatu okazali się nie lada ekspertami w tej trudnej dziedzinie. Patryk Brzostek zajął drugie miejsce wśród uczniów szkół podstawowych, a Mateusz Redynk czwarte w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Największy sukces osiągnęła jednak Diana Gąska. Zajęła ona pierwsze miejsce w najliczniejszej grupie gimnazjalistów. W nagrodę dostała miniwieżę oraz awans do ścisłego krajowego finału. Odbędzie się on w dniach 29 - 31 maja w Łowiczu. Warmię i Mazury będzie reprezentował tam również Patryk Brzostek. Uczennica Gimnazjum w Świętajnie przyznaje, że zwycięstwo w turnieju wojewódzkim było dla niej dużym zaskoczeniem.

- Nie spodziewałam się wygranej, tym bardziej, że po raz pierwszy startowałam w tym konkursie - mówi Diana. Do udziału zachęcił ją tata, Kazimierz, nauczyciel w świętajeńskim gimnazjum oraz starsza siostra Marta, która w zmaganiach uczestniczyła już kilka razy. W ubiegłym roku zajęła nawet drugie miejsce w eliminacjach wojewódzkich. To z jej materiałów i pomocy korzystała Diana, przygotowując się do turnieju. Skąd u dziewczyny zainteresowanie męską bądź co bądź dziedziną wiedzy?

- Bardzo lubię tę tematykę. Zamiłowanie do niej zaszczepił we mnie tata - odpowiada gimnazjalistka.

Z uznaniem o uczennicy ze Świętajna wypowiada się mł. bryg. Jacek Matejko, który od lat przygotowuje pytania do eliminacji powiatowych OTWP.

- To trudna dyscyplina, wymagająca specjalistycznej wiedzy. Uczestnicy mają do opanowania naprawdę rozległy materiał - podkreśla.

Mimo to, reprezentanci naszego powiatu już od 2000 r. zajmują wysokie lokaty na szczeblu wojewódzkim. Co ciekawe, są to uczniowie spoza Szczytna, głównie mieszkający w gminach Świętajno, Rozogi, Wielbark i Pasym.

(łuk)