Już za kilka dni, w sobotę 7 czerwca rozpoczynają się XIV „Dni Kresowe”. Podczas koncertu w Miejskim Domu Kultury o godz. 17.00 zaprezentuje się Zespół Pieśni i Tańca „Ejszyszczanie”

z Ejszyszek.

Już za kilka dni, w sobotę 7 czerwca rozpoczynają się XIV „Dni Kresowe”. Podczas koncertu w Miejskim Domu Kultury o godz. 17.00 zaprezentuje się Zespół Pieśni i Tańca „Ejszyszczanie” z Ejszyszek.

Dni kresowe po raz czternasty

Razem z Zespołem przybędzie delegacja z Ejszyszek. W jej skład wejdą prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Ejszyszskiej Mirosław Bogdziun, Anna Jeswilenie - dyrektor Domu Polskiego w Ejszyszkach i Henryk Fedorowicz - emerytowany dyrektor Polskiego Gimnazjum w Ejszyszkach i aktywny członek Zespołu. Przed koncertem o godz. 16.00 rozpocznie się kiermasz kresowy okraszony dwiema wystawami: „Kresy-Polska niezwykła: Troki i okolice” i „Igłą malowane”. Pierwszą wystawę przygotuje Biblioteka Pedagogiczna a drugą, mistrzynie haftu - Krystyna Raniszewska i Mariola Gollis. W czasie kiermaszu oprócz loterii z ponad 200 fantami, stoisk z prasą i książkami, będzie jak zawsze bufet kresowy serwujący chleb prosto z Wileńszczyzny, miody, chłodnik litewski i ciasta upieczone przez członkinie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wileńsko - Nowogródzkiej. Po raz kolejny redakcja „Kresowego Słownika Biograficznego” uruchomi punkt konsultacyjno - informacyjny. Przed MDK-iem wystąpi Orkiestra Miejska.

W niedzielę 8 czerwca o godz. 10.30 przy kościele św. Brata Alberta odprawiona zostanie msza św. w intencji Kresowian z udziałem Zespołu „Ejszyszczanie” oraz pocztów sztandarowych szczycieńskich szkół i związków kombatanckich. Wśród nich znajdzie się Warmińsko - Mazurski Sztandar Kresowy z ułamkiem kamienia z murów wileńskiej Ostrej Bramy umieszczonym na szczycie drzewca. Organizator, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wileńsko - Nowogrodzkiej zaprasza wszystkich miłośników kultury kresowej. Wstęp wolny.

(pb)