W sobotę na boisku szkolnym w Tylkowie odbyła się impreza w ramach XXV Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny. W jej organizację włączyły się sołectwa, lokalne stowarzyszenia, placówki kulturalne i oświatowe oraz seniorzy. Na uczestników, zarówno tych najmłodszych, jak i starszych, czekała moc atrakcji.

Dni Rodziny w Tylkowie
Panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pasymiu zorganizowały kiermasz ciast, z którego dochód zasili fundusz Rady Sołeckiej w Tylkowie

Na miejsce tegorocznych Dni Rodziny w gminie Pasym wybrano Tylkowo. W imprezie, oprócz władz samorządowych, uczestniczył także wojewoda Artur Chojecki oraz członkini Zarządu Województwa, Sylwia Jaskulska. Ten pierwszy zdradził, że z Tylkowem łączą go szczególne więzi – to w tej miejscowości dwadzieścia lat temu rozpoczynał karierę zawodową jako nauczyciel.

Na przybyłych mieszkańców, oprócz pięknej pogody, czekała moc atrakcji. W programie znalazły się występy artystyczne przedszkolaków i uczniów gminnych szkół. Swoje stoiska przygotowały też lokalne stowarzyszenia oraz sołectwa. Można było wziąć udział w turnieju szachowym czy zagrać w scrabble, obejrzeć z bliska sprzęt strażacki i policyjny. Nie zabrakło również smakowitości przygotowanych m.in. przez Koło Gospodyń Wiejskich z Elganowa czy członkinie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jak informuje kierująca nim Krystyna Oleszkiewicz, obecnie skupia on 50 członków. Są to nie tylko emeryci, ale również osoby bezrobotne. - Działamy przeciw wykluczeniu społecznemu, a spotykamy się w Centrum Integracji Społecznej raz w miesiącu – mówi pani Krystyna. Osoby skupione wokół uniwersytetu uczestniczą w różnego rodzaju wykładach i seminariach. Miały już spotkania z prawnikiem, który udzielał im cennych porad na temat spadków i darowizn, z kolei doktor Włodzimierz Tarasiuk opowiadał, jak dbać o zdrowie. Seniorzy organizują też wycieczki krajoznawcze. Mają także możliwość udziału w zajęciach rehabilitacyjnych pod okiem specjalistki w tej dziedzinie. - Jest coraz więcej chętnych do udziału w nich, dlatego dzielimy ich na grupy – tłumaczy pani Krystyna.

Na sobotnią imprezę członkinie Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowały kiermasz ciast oraz chleb ze smalcem i ogórkiem. Wsparł je Dom Dziecka oraz sołectwa. Dochód ze sprzedaży smakowitości zostanie przekazany Radzie Sołeckiej Tylkowa na wyposażenie miejscowej świetlicy.

(ew), (o)