Kontynuując nasz cykl poświęcony możliwości produkowania własnej energii elektrycznej z promieniowania słonecznego, chcielibyśmy Państwu przedstawić z czego składa się instalacja, na co zwrócić uwagę przy jej doborze, czym się kierować przy wyborze wykonawcy. W tej kwestii poprosiliśmy o wyjaśnienia Pana Dariusza Turka, Przedstawiciela Firmy Etikon.pl, która, jak już pisaliśmy w poprzednim numerze, zawodowo zajmuje się projektowaniem, doradztwem oraz budową instalacji fotowoltaicznych, a jednocześnie mieści się w Szczytnie.

Ponieważ instalacja fotowoltaiczna ma za zadanie produkować energię elektryczną, chcielibyśmy przedstawić jak to się dzieje i co tak naprawdę produkuje ten prąd.

Otóż prąd, jak już pisaliśmy w poprzednim numerze, powstaje ze zjawiska fotowoltaicznego, które zachodzi w modułach fotowoltaicznych.

Moduł fotowoltaiczny to ten element, który od bardzo dawna spotykamy np. w kalkulatorach, solarnych lampkach ogrodowych itp. To pokazuje jak stara to technologia.

Ten sam moduł w skali makro używamy do budowy instalacji fotowoltaicznych. To, jaki moduł wybierzemy oraz w jakiej technologii, ma bezpośredni wpływ na to jaką ilość energii elektrycznej rocznie wyprodukujemy lub jak długo nasza instalacja będzie pracowała.

Przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznych w Firmie Etikon.pl nigdy nie kierujemy się najniższą ceną, oczekiwania naszych inwestorów są takie, aby ich instalacje pracowały bezawaryjnie blisko 25 lat.

Więc skoro jest to tak długi czas należy bardzo zwrócić uwagę na to kto wyprodukował nasze moduły fotowoltaiczne, jakie ten producent ma doświadczenie, czy produkuje również swój krzem czy tylko moduł jest przez niego składany. Drugorzędne znaczenie ma w jakim kraju dane moduły są produkowane.

W Firmie Etikon.pl współpracujemy tylko z producentami znajdującymi się w pierwszej dziesiątce światowych producentów. Są to firmy będące bardzo długo na rynku oraz produkujące własny krzem. Nasi partnerzy to między innymi: Qcells, Risen czy LG. Tu należy dodać, że są to producenci mieszczący się w pierwszej piątce największych producentów na świecie.

Moduły fotowoltaiczne produkowane są głównie w dwóch technologiach krzemu.

Jest to krzem polikrystaliczny oraz monokrystaliczny. Klienci podczas projektowania instalacji zawsze nas pytają co jest lepsze.

Otóż krzem polikrystaliczny jest bardzo długo na rynku i w stosunku do monokryształu ma mniejszą sprawność. Jeżeli do tego dochodziła jeszcze znacząca różnica w cenie, moduły w polikrysztale jeszcze kilka lat temu były znacząco tańsze.

Dzisiaj te różnice się zacierają, więc stojąc przed wyborem większość inwestorów wybiera moduły fotowoltaiczne produkowane w technologii monokryształu. Moduły wyprodukowane z monokryształu charakteryzują się jednocześnie wyższą mocą z tej samej powierzchni.

Więc jeżeli mamy ograniczone miejsce montażu, zawsze staramy się dostosować moduły o wyższej mocy, aby ograniczyć ich ilość.

Moduł fotowoltaiczny to tylko jeden element, ale jakże ważny, bo to on produkuje energię elektryczną.

Kolejny ważny element naszej instalacji to konstrukcja wsporcza. Dzięki niej zamontujemy nasze moduły np. na dachu, to kręgosłup naszej instalacji.

To ona odpowiada za to, aby spadający moduł z dachu nie zrobił nam krzywdy lub nie uszkodził auta znajdującego się na podjeździe.

W tej kwestii Firma Etikon.pl stawia na profesjonalistów. We wszystkich naszych instalacjach stosujemy konstrukcje firmy Corab. Jest to producent z niemal 30-letnim doświadczeniem w obróbce stali i aluminium. Tak, wszystkie budowane przez Firmę Etikon.pl instalacje mają konstrukcje wykonane z aluminium oraz stali nierdzewnej A2 lub Magnelis, przez co możemy mówić o ich bezawaryjnym długoletnim działaniu. Są to materiały odporne na korozje oraz przebadane pod kątem obciążeń wiatrem lub śniegiem. Budujemy instalacje fotowoltaiczne zarówno na dachach jak i na powierzchni działki.

Na tym etapie należy wspomnieć, iż moduły fotowoltaiczne produkują prąd stały, zaś w naszych domach korzystamy z energii elektrycznej o charakterystyce prądu przemiennego. Stąd do tego procesu jest nam potrzebne urządzenie, które nazywa się inwerter lub potocznie falownik.

Ponieważ jest to tak zwane serce naszej instalacji, w tej kwestii Firma Etikon.pl stawia również na liderów i najbardziej zaawansowanych producentów takich urządzeń, jakimi są Izraelski SolarEdg oraz Austriacki Fronius. Wszystkie te urządzenia posiadają zdalny monitoring śledzenia tego, co się dzieje w naszej instalacji fotowoltaicznej oraz monitorowania statystyk naszej produkcji. Wszyscy klienci Firmy Etikon.pl otrzymują taką opcję gratis.

Ostatnimi elementami naszej instalacji fotowoltaicznej są urządzenia, które widać najmniej a mają za zadanie uchronić ją przed działaniem warunków atmosferycznych. Mam tu na myśli wyładowania, przepięcia czy działanie promieni UV. Wszystkie projektowane przez Firmę Etikon.pl instalacje są wzbogacone ogranicznikami przepięć zarówno prądu stałego jak i przemiennego. Takie urządzenia posiadają dodatkowo uziemienia, które w razie potrzeby mają za zadanie odprowadzić potencjał wysokiego napięcia wynikającego z np. z wyładowania atmosferycznego do ziemi. Taki proces ma uchronić pozostałe urządzenia przed zniszczeniem. Wszystkie połączenia elektryczne dokonywane na zewnątrz są ukryte w osłonach odpornych na działanie promieni UV.

Staramy się w tworzonych przez Firmę Etikon.pl projektach doradzać przyszłym inwestorom, aby stawiali na sprzęt sprawdzony oraz uznany na całym świecie, dalecy jesteśmy od tego, aby uczyć i eksperymentować w tej materii na naszych inwestorach, którzy obdarzyli nas swoim zaufaniem. Dlatego jak sami Państwo widzicie zwracamy uwagę na najmniejsze szczegóły, które są bardzo istotne w przypadku bezawaryjnej pracy naszego systemu.

Wybierając swojego wykonawcę należy zwrócić uwagę, czy dana firma posiada stosowne uprawnienia oraz doświadczenia.

Firma zajmująca się wykonywaniem instalacji fotowoltaicznych musi mieć uprawnienia Dozoru Technicznego, Instalatora Odnawialnych Źródeł Energii oraz uprawnienia eksploatacyjne i dozorowe wystawione przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich.

Tylko takie uprawnienia pozwalają na wybudowanie oraz następnie przyłączenie instalacji do Sieci Elektroenergetycznej Operatora Sieci Dystrybucji.

Przestrzegamy przed firmami, które sprzedają takie instalacje a następnie inwestorowi zostawiają przebycie tej merytorycznej ścieżki przyłączenia instalacji do Operatora Sieci Dystrybucji.

W Firmie Etikon.pl standardem jest prowadzenie całego procesu inwestycji. Posiadamy wykwalifikowaną kadrę mającą do tego niezbędne uprawnienia. Wybierając ofertę Firmy Etikon.pl Inwestor nie musi obawiać się, iż jego instalacja nie zostanie przyłączona, jest to wszystko w naszej gestii.

Musimy pamiętać, aby szukać firmy z doświadczeniem, posiadającej własne wykwalifikowane kadry do montażu, która jest blisko naszej inwestycji. Najlepsze urządzenia wymagają serwisu i gwarancji. Jeżeli wybieramy firmę, która jest z bardzo daleka, niestety z serwisem może być różnie.

Dla zainteresowanych czytelników „Kurka Mazurskiego” zobowiązujemy się przeprowadzić bezpłatny audyt celem przygotowania oferty na dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej.

Tymczasem życzymy wielu słonecznych dni. Dziękujemy!

Zespół Etikon.pl