Nadszedł czas, by rozpocząć kolejną edycję Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego, organizowanego przez redakcję „Kurka Mazurskiego” i starostwo. Zdaniem starosty Jarosława Matłacha jest on ważnym wydarzeniem, podkreślającym rolę sołtysów w życiu lokalnych społeczności.

Dobry sołtys to prawdziwy skarb
Zdzisław Samborski ze Stankowa to najstarszy sołtys w gminie Dźwierzuty. Na zdjęciu z wójt Marianną Szydlik wręczającą mu upominek na rozpoczęcie kolejnej kadencji

Po raz pierwszy Plebiscyt na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego redakcja „Kurka” wraz ze starostwem zorganizowały w 2008 roku. Tegoroczna edycja będzie więc już trzynastą, ale mamy nadzieję, że nie pechową. Celem Plebiscytu jest podkreślenie i docenienie roli, jaką pełnią sołtysi w małych, lokalnych społecznościach. Zdaniem starosty Jarosława Matłacha, to też dobra okazja, by podziękować im za codzienną pracę. - Są to nieocenieni animatorzy życia społecznego. Zawsze powtarzam, że tam, gdzie dobry sołtys, tam zgrani mieszkańcy – podkreśla starosta, dodając, że dobry sołtys to taki, który potrafi jednoczyć i konsolidować mieszkańców. Jego zdaniem osoby pełniące te funkcje w powiecie szczycieńskim mają takie właśnie cechy i śmiało można je nazwać lokalnymi liderami.

Nasz Plebiscyt, podobnie jak w ubiegłych latach, składa się z dwóch etapów. W pierwszym, który dziś rozpoczynamy, czytelnicy mogą wybierać spośród wszystkich sołtysów powiatu. Wystarczy wpisać imię i nazwisko swojego faworyta na zamieszczonym poniżej kuponie, a następnie dostarczyć go do naszej redakcji. W ten sposób wyłonimy finałową piętnastkę laureatów, którzy przejdą do drugiego etapu. Znajdzie się w niej po dwóch sołtysów z każdej gminy, wyjątkiem jest największa w powiecie gmina Szczytno, którą reprezentować będzie trzech. Spośród finalistów czytelnicy wyłonią zwycięzcę tegorocznego Plebiscytu. W nagrodę jego sołectwo otrzyma od starosty 3 tys. złotych. Drugie miejsce jest premiowane kwotą 2 tys. zł, a trzecie – 1 tys. złotych. Nasz Supersołtys otrzyma także nagrodę indywidualną.

Prezentację kandydatów zaczynamy od gminy Dźwierzuty. Tworzy ją 19 sołectw, w których w aż 10 funkcje te sprawują kobiety.

(ew)

 SOŁTYSI GMINY DŹWIERZUTY

Dąbrowa – Agnieszka Rudnicka, Dźwierzuty – Leszek Kalinowski, Gisiel – Leszek Budny, Grądy – Andrzej Lorkowski, Grodziska – Janusz Suchecki, Jabłonka – Mieczysław Suchecki, Jeleniowo – Krzysztof Sawicki, Linowo – Bogumiła Tabaka, Łupowo – Katarzyna Szynkiewicz, Miętkie – Wiesław Wyszyński, Nowe Kiejkuty – Justyna Gajek, Olszewki – Dominika Klincewicz, Orzyny – Jadwiga Śledzińska, Popowa Wola – Beata Szostak, Rańsk – Małgorzata Poździał, Rumy – Joanna Kubicka, Sąpłaty – Anna Bronarczyk, Stankowo – Zdzisław Samborski, Targowo – Piotr Nadstawny.