W Muzeum Mazurskim można już oglądać pokonkursową wystawę prac fotografów z terenu miasta i powiatu. W tegorocznej, piątej edycji „Fotografa Szczycieńskiego” udział wzięło 15 miłośników utrwalania otaczającego nas świata i zachodzących w nim zmian. Jury wybrało najlepsze prace spośród 171 nadesłanych.

Dokumentaliści zmian

Wernisaż pokonkursowej wystawy odbył się w miniony piątek. W jego trakcie ogłoszono wyniki piątej edycji konkursu „Fotograf Szczycieński” oraz wręczono nagrody zwycięzcom. Jury pod przewodnictwem Andrzeja Symonowicza oceniało w tym roku 171 prac nadesłanych przez 15 autorów w trzech kategoriach: „mieszkańcy”, „architektura” i „wydarzenia”. – Liczba fotografii była mniejsza niż w poprzednich latach, a to dlatego, że zrezygnowaliśmy z kategorii „pejzaż” – mówił Andrzej Symonowicz, dodając, że co prawda fotografie o tej tematyce zawsze odznaczały się wysokim poziomem, ale z czasem pewne motywy zaczęły się na nich powielać. Przy okazji zapowiedział, że w przyszłym roku dojdzie nowa kategoria – „szkoła”. Ma to zachęcić do udziału w konkursie młodzież. Jury przyznało tym razem po trzy nagrody w każdej kategorii. Wyróżnienie specjalne burmistrza miasta Szczytno za zdjęcie przedstawiające architekturę przypadło Arkadiuszowi Młyńczakowi z Pasymia. Laureat, na co dzień skarbnik miasta i gminy, fotografią zajmuje się już od 35 lat. Jak zdradził „Kurowi”, nagrodzona praca przedstawiająca budynek szczycieńskiego sądu w wieczornej, mglistej scenerii, powstała przypadkowo. – Została zrobiona, kiedy czekałem na córkę, która akurat miała zajęcia w szkole muzycznej. Była piękna, mglista pogoda. Ja lubię takie klimaty – mówi Arkadiusz Młyńczak. Co ciekawe, do wykonania zdjęcia nie użył wcale specjalistycznego sprzętu, lecz ... telefonu komórkowego. – Im dłużej interesuję się fotografią, tym bardziej dochodzę do przekonania, że sprzęt nie ma większego znaczenia. Najważniejszy jest pomysł lub przebłysk geniuszu – uważa.

(ew)

WYNIKI V EDYCJI KONKURSU „FOTOGRAF SZCZYCIEŃSKI”

KATEGORIA „MIESZKAŃCY”: I nagroda - Jerzy Dobrzyński, II – Łukasz Kamiński, III – Jerzy Dobrzyński; KATEGORIA „ARCHITEKTURA”: I – Tomasz Żygadło, II – Arkadiusz Młyńczak, III – Dawid Wronowski; kategoria „WYDARZENIA”: I – Łukasz Kamiński, II – Roman Maciejewski – Varga, III – Jan Napiórkowski ; WYRÓŻNIENIE SPECJALNE BURMISTRZA SZCZYTNA:

Arkadiusz Młyńczak.