Szkoła Podstawowa w Tylkowie uczestniczyła w udanej próbie bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Stanowiło to część obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca.

Dołożyli cegiełkę do rekordu

Niemal 80 uczniów wszystkich klas tylkowskiej podstawówki wraz z nauczycielami w samo południe 16 października przystąpiło do ćwiczenia resuscytacji na fantomach. Akcja, polegająca na wykonaniu dwóch wdechów i trzydziestu uciśnięć klatki piersiowej, trwała trzydzieści minut. W tym samym czasie te same ćwiczenia wykonywano w różnych częściach Polski. Ogółem uczestniczyły w nich ponad 92 tys. osób z 980 instytucji. Dla porównania w roku ubiegłym było to o 25 tys. osób mniej.

Akcja została przeprowadzona w ramach firmowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy programu „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Dzieci z Tylkowa uczą się udzielania pierwszej pomocy od ośmiu lat. W tym roku w próbie bicia rekordu uczestniczyły jednak po raz pierwszy. Koordynatorką akcji była ucząca w tylkowskiej szkole Beata Piwowarska.

(orz)