Otwarcie nowej sceny, sesja rady gminy w krzywym zwierciadle, teatr ognia oraz zabawa taneczna - takie były atrakcje na festynie w Nowym Dworze. W Małszewie królowały z kolei klimaty hawajskie.

Dwa festyny

W ostatnią sobotę lipca w dwóch miejscowościach gminy Jedwabno odbyły się festyny.

Na nowej scenie, która teraz będzie służyć mieszkańcom Nowego Dworu odtworzono sesję rady gminy w Jedwabnie w krzywym zwierciadle.

Radni i sołtysi grani przez mieszkańców wsi mieli wiele postulatów do obserwującego na hamaku sesję wójta. Domagali się m.in. zbudowania lotniska, dworca PKP, metra, skoczni narciarskiej, promu do Burdąga, czy willi dla sołtysa. Sesje miałyby się odbywać wyłącznie w Nowym Dworze. Wójt proszony był również o budowę stadionu na EURO 2012, z kranów miałaby lecieć coca – cola, a komunikaty podawane byłyby z miejscowej rozgłośni radiowej.

- Pomysł takiego humorystycznego pokazania posiedzenia rady gminy chodził mi po głowie już od ubiegłego roku – zdradza nam sołtys Nowego Dworu Danuta Trzcińska. Po tym występie odbyła się uroczystość przecięcia wstęgi i oficjalnego otwarcia nowej sceny. Dokonali tego starosta Jarosław Matłach, wójt Krzysztof Otulakowski oraz sołtys Danuta Trzcińska.

Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny na „Logo dla Nowego Dworu”, który wygrała Kinga Lemańska.

- Logo umieścimy na tablicach na rogatkach wsi – mówi nam pani sołtys.

Na festynie najwięcej atrakcji było dla najmłodszych. Liczne konkursy z nagrodami cieszyły milusińskich. Czekały też na nich ogromna zjeżdżalnia, trampolina czy bardzo popularne kule wodne.

Strażacy z miejscowej OSP prezentowali swój sprzęt oraz pokazywali jak obchodzić się z sikawką, trafiając wodą do celu.

Zgłodniałych przyciągało stoisko z ciastami i potrawami przygotowane przez miejscowe gospodynie. Był smakowity kartoflak, gołąbki, flaki, leczo, bigos. Cały dochód ze sprzedaży tych wyrobów zasili fundusz sołecki. Wieczorem odbył się pokaz teatru ognia „Flamme” z Witowa, później wystąpiła „Doda – Anoda”, miejscowy sobowtór popularnej piosenkarki. Festyn zakończyła zabawa taneczna trwająca do późnych godzin nocnych.

Hawajskie klimaty

w Małszewie

W drugiej miejscowości gminy Jedwabno w Małszewie na miejscowej urokliwej plaży mieszkańcy i turyści bawili się na festynie w klimacie hawajskim.

Obowiązywały stroje z dodatkami właśnie w tym stylu. Dla najmłodszych i dorosłych były zabawy i konkursy. Wieczór zakończyła zabawa przy muzyce Bartosza Abramskiego.

(iz)/fot. A. Olszewski