Mszą świętą za ojczyznę w kościele WNMP oraz uroczystością w MDK-u uczczono w Szczytnie narodowe święto.

Dzień refleksji i radości

- Niech to święto będzie przedmiotem naszej refleksji nad historią, ale i dniem radości. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami - powiedział do zebranych w kościele WNMP przed rozpoczęciem mszy naczelnik wydziału oświaty w starostwie, Stefan Januszczyk.

Z kolei ksiądz dziekan Józef Drążek w krótkiej homilii przypomniał postacie zasłużonych Polaków, dzięki którym spełniły się marzenia o wolnej ojczyźnie: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Zwrócił uwagę na to, że choć reprezentowali różne obozy polityczne, to potrafili wspólnie dążyć do jednego celu, jakim była niepodległa Polska.

- Brak dziś takich ludzi w naszym życiu społecznym - ubolewał ksiądz dziekan, wyliczając negatywne aspekty towarzyszące funkcjonowaniu państwa. Nawiązał przy tym do opublikowanych badań, z których wynika, że nasz kraj jest najbardziej skorumpowany spośród nowych członków Unii Europejskiej.

Po mszy mieszkańcy miasta oraz delegacje z pocztami sztandarowymi przemaszerowały do MDK-u. W sali widowiskowej kombatanci odebrali z rąk starosty Andrzeja Kijewskiego odznaczenia i wyróżnienia za udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez prezydenta otrzymał były żołnierz Armii Krajowej Adam Malarkiewicz. Srebrne Krzyże Zasługi wręczono Czesławowi Wieliczko i Władysławowi Kwiatkowskiemu.

Następnie zgromadzeni w sali widowiskowej goście wysłuchali wykładu podinsp. Sławomira Grabowskiego. Uroczystość zakończył program artystyczny przygotowany przez młodzież z Zespołu Szkół nr 4 w Rozogach.

(łuk)

2004.11.17