Dziennikarka „Kurka Mazurskiego” Ewa Kułakowska otrzymała aż dwie nominacje do nagród w najbardziej prestiżowym konkursie polskich gazet lokalnych LOCAL PRESS 2013. Wyróżnienia otrzymała za artykuły „Gorzki smak sprawiedliwości” i „Awantura o Rotę”.

Dziennikarka KURKA znów wśród wyróżnionych

W piątek 10 stycznia w sali kolumnowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników konkursu dziennikarskiego SGL Local Press 2013, nad którym honorowy patronat objęła marszałek sejmu Ewa Kopacz. Do konkursu zgłoszono blisko 1000 artykułów dziennikarzy niezależnych mediów lokalnych w dziesięciu kategoriach. W pierwszym etapie prace oceniali redaktorzy naczelni gazet biorących udział w konkursie. Do ścisłego finału przeszło pięć najlepszych w poszczególnych kategoriach. Tu jurorami byli już dziennikarze mediów ogólnopolskich, którym przewodniczył znany i utytułowany reportażysta Mariusz Szczygieł.

Wśród nominowanych do nagród, i to aż w dwóch kategoriach: społeczeństwo oraz edukacja znalazła się dziennikarka „Kurka Mazurskiego” Ewa Kułakowska za artykuły „Gorzki smak sprawiedliwości” i „Awantura o Rotę”. Pierwszy opisuje dramat rodziny ze Szczytna, skrzywdzonej w wyniku działań skazanego przez sąd miejscowego komornika Piotra K. i współpracującego z nim rzeczoznawcy. Drugi przedstawia sytuację w szczycieńskim ZS 3, kiedy to podczas „Dnia Języka Niemieckiego” uczniowie w ramach sprzeciwu puścili z radiowęzła „Rotę”.

Ostatecznie w obu kategoriach zwyciężyli dziennikarze „Tygodnika Podhalańskiego”, Marek Kalinowski i Beata Zalot. Nasza dziennikarka otrzymała honorowy dyplom i gratulacje od przewodniczącego jury. Tytuł Gazety Lokalnej Roku 2013 przyznano „Nowinom Jeleniogórskim”. Warto podkreślić, że w elitarnym gronie nominowanych do nagród „Kurek Mazurski” był jedyną gazetą lokalną z Warmii i Mazur.

To już nie pierwsze wyróżnienie, które spotkało Ewę Kułakowską. Rok temu otrzymała ona nominację do nagrody w kategorii dziennikarstwo śledcze i interwencyjne za cykl artykułów opisujących sytuację w szczycieńskim szpitalu, kierowanym przez dziewięć lat przez Marka Michniewicza jako … p.o. dyrektora.

Przypomijmy, że wcześniej wśród nominowanych znalazł się Wojciech Kułakowski, brat Ewy, a dwa lata temu w kategorii dziennikarstwo śledcze i interwencyjne zwyciężył Andrzej Olszewski.

(o)

JESTEŚCIE PRZESZKODĄ DLA WŁADZY LOKALNEJ

Marszałek Ewa Kopacz o roli niezależnej prasy lokalnej i traktowaniu jej przez lokalne władze.

- Praca niezależnych mediów lokalnych jest służbą trudną. Patrzenie władzy na ręce, wytykanie jej błędów, a nawet nieuczciwości nie wywołuje u niej, łagodnie mówiąc, entuzjazmu. Ma ona instrumenty w postaci ogłoszeń. Władza lokalna nie widzi w niezależnej prasie lokalnej ważnego partnera i potrzebnego recenzenta własnych poczynań. Często traktuje was jako konkurenta do władzy, przeszkodę w rządzeniu. Dlatego wasze zadanie jest tak ważne, ale i tak trudne. W kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego, utrwalanie demokracji w środowisku lokalnym jest niezbywalną misją prasy lokalnej. Co prawda nie jesteście państwo ulubieńcami lokalnej władzy, ale jesteście solą polskiej demokracji i za wypełnianie tej misi na rzecz rozwoju Małych Ojczyzn wszyscy jesteśmy wam szczerze wdzięczni.