Stoiska z rękodziełem, rozdawane wszystkim odwiedzającym wigilijne potrawy i wspólny śpiew kolęd. Kilkuset mieszkańców i gości spotkało się w sobotę w centrum Dźwierzut, by spędzić ze sobą gminną Wigilię. To już trzecia edycja przedświątecznego spotkania w tej miejscowości.

Dźwierzucka Wigilia
Uczestnikom gminnej Wigilii udzielił się świąteczny, radosny nastrój

Pomysł na wspólną, gminną Wigilię zrodził się trzy lata temu. – Pani wójt z ogromną otwartością go przyjęła – wspomina Ewa Dolińska-Baczewska, dyrektor GOK. W organizację włączyły się: urząd gminy, wszystkie szkoły, koła gospodyń wiejskich, strażacy z Dźwierzut, ludzie prywatni. Podobnie było też w tym roku.

Wszystkie gminne szkoły przygotowały po dwie kolędy, które uczniowie wykonali na scenie amfiteatru. Placówki upiekły też ciasta, którymi częstowano wigilijnych gości. Koła gospodyń z Dźwierzut, Linowa, Miętkich i Targowa, OSP Dźwierzuty oraz sołectwo z tej miejscowości przygotowały tradycyjne potrawy rozdawane odwiedzającym stoiska. Dodatkowo szkoły i osoby prywatne zorganizowały kiermasz ozdób świątecznych, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Nie mogło też zabraknąć życzeń od wójt i proboszcza dźwierzuckiej parafii. Impreza trwa około trzech godzin. – W tym roku tradycyjnie odwiedził nas Mikołaj. Zdaje się, że wszyscy byli grzeczni, bo nie miał ze sobą ani jednej rózgi – cieszy się dyrektor GOK.

Od samego początku Wigilia, to również okazja do prezentacji kolejnej edycji wydawanego dla gminy przez GOK kalendarza oraz nagrodzenia trzynastu laureatów, których prace go zdobią. Są nimi dzieci z gminnych szkół. W pierwszym kalendarzu znalazły się mazurskie ptaki, w tegorocznym - krajobrazy. Kalendarz na 2019 zdobią prace przedstawiające wieś widzianą oczami dziecka. Znajdują się w nim również informacje o wszystkich planowanych w ciągu roku imprezach.

(rd)