Jeszcze tylko do 22 czerwca można oddawać głosy w XI edycji Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Sołectwo, którego przedstawiciel zajmie I miejsce, otrzyma w nagrodę od starosty 3 tys. zł, II miejsce – 2 tys. zł, III miejsce – 1 tys. złotych. W tym tygodniu prezentujemy finalistki z gminy Świętajno – Edytę Dudę ze Świętajna i Elżbietę Jabłonowską z Jerut.

Edyta Duda, Elżbieta JabłonowskaEDYTA DUDA (Świętajno)

Sołtysem Świętajna jest pierwszą kadencję. Ma 34 lata, pochodzi z okolic Nowego Dworu Gdańskiego. W Świętajnie mieszka od 14 lat. Mężatka, mama trojga dzieci w wieku 10, 11 i 13 lat. Na co dzień pracuje w kwiaciarni.
W ubiegłym roku, dzięki środkom pochodzącym z funduszu sołeckiego, w parku w Świętajnie powstał plac zabaw. W tym roku mieszkańcy mają do dyspozycji sumę większą o ponad 10 tysięcy. W planach jest budowa małego amfiteatru ze ściąganą sceną. W sierpniu sołectwo we współpracy z GOK-iem organizuje festyn rodzinny. Pani Edyta obowiązki zawodowe, rodzinne i sołeckie łączy z pracą społeczną na rzecz starszych mieszkańców. Prowadzi zajęcia plastyczne w Klubie Seniora. - Wykonana przez nas w tym roku palma zajęła II miejsce na konkursie w Rozogach – cieszy się sołtys. Przyznaje, że pełnienie tej funkcji w dużej, gminnej miejscowości, nie jest wcale łatwe. - Mieszkańcy są bardzo wymagający, ale kiedy przychodzi co do czego, to pomagają mi stale te same osoby – mówi, dodając, że w mniejszej miejscowości łatwiej jest scalić mieszkańców.
W wolnych chwilach pani Edyta zajmuje się decupage’m. Wykonane tą techniką rzeczy rozdaje jako prezenty rodzinie i znajomym. Lubi też odnawiać stare przedmioty i oglądać filmy.

ELŻBIETA JABŁONOWSKA (Jeruty)

Funkcję sołtysa pełni drugą kadencję. W Jerutach mieszka od 14 lat. Mężatka, ma troje dzieci w wieku 6, 11 i 13 lat. Pracuje w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Świętajnie na stanowisku administracyjno – biurowym. Pani Elżbieta gorąco popiera ideę funduszu sołeckiego. W ubiegłym roku dzięki niemu udało się zakupić wyposażenie do funkcjonującej w budynku szkoły świetlicy wiejskiej oraz zagospodarować plac odnowy wsi, gdzie stanęła lampa solarna i zamontowano huśtawki dla najmłodszych. W tym roku planowana jest kontynuacja tych działań. W ramach funduszu sołeckiego ma być kupiona m.in. zjeżdżalnia dla milusińskich. Mieszkańcy z utęsknieniem czekają na budowę boiska wielofunkcyjnego. - Jest już gotowy jego projekt, więc liczymy na to, że prace niebawem ruszą – mówi sołtys. Bardzo ceni sobie współpracę z Radą Sołecką, szkołą w Jerutach oraz mieszkańcami, którzy na co dzień wspierają ją w realizowanych zamierzeniach. Jej hobby to szycie, praca w ogródku, a zwłaszcza uprawa kwiatów oraz czytanie książek.

(ew)