Do piątku 21 czerwca można oddawać głosy w Plebiscycie na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Sołectwo, którego przedstawiciel zajmie I miejsce, otrzyma od starosty nagrodę w wysokości 3 tys. zł, II miejsce – 2 tys. zł, III miejsce – 1 tys. zł. W tym tygodniu prezentujemy kandydatki z gminy Świętajno. Są to Edyta Duda ze Świętajna i Elżbieta Jabłonowska z Jerut.

Edyta Duda, Elżbieta JabłonowskaEDYTA DUDA (Świętajno)

Sołtysem jest drugą kadencję. To ubiegłoroczna zwyciężczyni naszego Plebiscytu. Wygraną w wysokości 3 tys. zł dla sołectwa, przeznaczono na organizację pikniku rodzinnego i zakup krzeseł do świetlicy. Pani Edyta ma 34 lata, pochodzi z okolic Nowego Dworu Gdańskiego. W Świętajnie mieszka od 15 lat. Mężatka, mama trojga dzieci w wieku 11, 12 i 14 lat. W minionym roku ze środków funduszu sołeckiego w miejscowym parku udało się wybudować mały amfiteatr służący mieszkańcom do organizacji różnego rodzaju imprez. Wyremontowano i doposażono również świetlicę mieszczącą się w jednej z klas starej szkoły. – Jesteśmy z niej bardzo zadowoleni, bo mamy wreszcie gdzie się spotykać – mówi sołtys. Cieszy ją dobra współpraca z Gminnym Ośrodkiem Kultury, z którym wspólnie organizuje szereg imprez, takich jak festyny z okazji Dni Rodziny, czy Dzień Dziecka. Kolejnym powodem do zadowolenia jest zwiększenie do 7 osób składu Rady Sołeckiej. – Są w niej młodzi ludzie, chętni do działania – podkreśla pani Edyta. Chwali też ideę funduszu sołeckiego, dzięki któremu w Świętajnie zrealizowano wiele potrzebnych mieszkańcom inwestycji. – Na naszą miejscowość przypada prawie 42 tys. zł, co nie jest wcale małą sumą – zauważa sołtys. Zapewnia, że kwestie związane z jego rozliczaniem nie stanowią dla niej żadnego problemu, zwłaszcza że w razie jakichkolwiek wątpliwości może liczyć na pomoc ze strony pracownika Urzędu Gminy pilotującego te sprawy.

W wolnych chwilach pani Edyta zajmuje się rękodziełem. Jej pasją jest zdobienie przedmiotów techniką decoupage, zajmuje się także fryzjerstwem.

ELŻBIETA JABŁONOWSKA (Jeruty)

Funkcję sołtysa piastuje już trzecią kadencję. W Jerutach mieszka od 15 lat. Mężatka, ma troje dzieci w wieku 7, 12 i 14 lat. Pracuje w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Świętajnie. Pod koniec ubiegłego roku w Jerutach otwarto nowe boisko wielofunkcyjne przy szkole. Powstało ono przy udziale gminy z dofinansowaniem zewnętrznym. – Korzystają z niego uczniowie szkoły, dorośli oraz mieszkańcy sąsiednich miejscowości – mówi pani Elżbieta. Z kolei w ramach funduszu sołeckiego zakupiono lampy solarne, namioty i ławki oraz wyposażenie świetlicy. Doposażono również znajdującą się na świeżym powietrzu siłownię. W planach na ten rok jest m.in. remont budynku starej świetlicy, w tym wymiana okiem oraz instalacji elektrycznej. Częściowo ze środków funduszu, przy dofinansowaniu z programu odnowy wsi, mieszkańcy zamierzają wybudować przy szkole mały amfiteatr.

W Jerutach mieszka obecnie ponad 300 osób. Większość dojeżdża do pracy do Szczytna, Wielbarka i Świętajna.

Sołtys podkreśla, że miejscowi chętnie angażują się w prace na rzecz sołectwa. Jej pomaga w tym licząca 7 członków Rada Sołecka.

Pasją pani Elżbiety jest uprawa kwiatów. Dlatego chce w przyszłości na wiejskim placu zrobić obsiany nimi ogródek. Oprócz tego lubi szycie i czytanie książek.

(ew)