Jedną z dwunastu stron ekskluzywnego kalendarza Fujifilm 2011 zdobić będzie fotografia Sandry Mosakowskiej ze Szczytna. W sześcioletniej tradycji tego wydawnictwa jest ona najmłodszą modelką i jak dotąd jedyną z Warmii i Mazur.

Ekstremalnie zakręcona

Sandra o konkursie dowiedziała się całkiem przypadkowo, buszując któregoś letniego dnia po internecie. Nie namyślając się długo, sama zrobiła sobie makijaż, dobrała odpowiedni strój i poprosiła mamę o wykonanie kilku zdjęć. Gdy były gotowe wysłała je na konkurs.

- Nie liczyłam na jakiś sukces, bo w galerii na internetowej stronie Fujifilm były już zamieszczone setki, jeśli nie tysiące zdjęć, co tu ukrywać, bardzo pięknych kandydatek – mówi Sandra Mosakowska. Tymczasem niespodziewanie dla niej otrzymała drogą e-mailową zawiadomienie o tym, że została zakwalifikowana do finałowej grupy 70 kandydatek i dlatego musi stawić się w Warszawie na precastnig w dniu... w którym właśnie przeczytała tę wiadomość. Sandra wpadła w niemałą panikę, bo przecież nie sposób natychmiast przenieść się do stolicy, ale na szczęście okazało się, że dla pań mieszkających z dala od Warszawy Fujifilm urządziło dodatkowy dzień castingowy. Trzeba było szybko się spakować i ruszyć w podróż. Na miejscu dowiedziała się, że z tej 70-osobowej grupy jury wybierze 14 kandydatek, z których jeszcze dwie będą musiały odpaść. Sandra bez problemów zakwalifikowała się do tej szczęśliwej, finałowej grupki i to jako najmłodsza modelka w całej historii kalendarza. Choć wstępny casting już nastąpił, Sandra jeszcze nie została poinformowana, jaką kartę i z jakim miesiącem będzie zdobiła jej fotografia.

- Wiem tyle, że do współpracy nad kalendarzem FujiFilm zaprosi najlepszych polskich stylistów i fotografów, a każdej z nas będzie asystował jakiś znany polski sportowiec - mówi Sandra, uradowana z sukcesu. Prezentacja kalendarza i modelek nastąpi na wielkiej gali w hotelu Marriott w Warszawie. Impreza będzie miała także aspekt charytatywny, wspierający działalność fundacji „Nie jesteś sam”. Nasza szczycieńska piękność ma 16 lat i jest uczennicą I klasy o profilu humanistycznym w Zespole Szkół nr 3 im. J. III Sobieskiego. Ma liczne zainteresowania i uwielbia sport w wydaniu ekstremalnym. Nurkowała już w głębinach Morza Śródziemnego z aparatem tlenowym i bez. Teraz marzy o skokach na bungee. Poza tym uwielbia tańczyć i bardzo interesuje się modą oraz projektowaniem ubiorów. Intryguje ją teatr i aktorstwo, lubi oglądać horrory. Fascynuje ją także historia oraz podróże. Zwiedziła już Egipt, Turcję i Grecję. Teraz marzy o zwiedzaniu bardziej egzotycznych krajów.

- To szalona nastolatka z głową pełną różnych pomysłów, ale otwarta na ludzi i spokojna. Ceni dobre towarzystwo i na szczęście nie mam z nią kłopotów wychowawczych - mówi mama Joanna.

Sandra uczy się dobrze i w przyszłości chciałaby zostać projektantką mody. Myśli o studiach

na ASP w Warszawie, gdzie ostatnio otwarto Katedrę Mody na Wydziale Wzornictwa.

Marek J. Plitt/fot. M.J.Plitt