Elżbieta Jabłonowska z Jerut i Edyta Kopeć ze Świętajna to kolejne finalistki Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego organizowanego przez redakcję „Kurka Mazurskiego” i Starostwo Powiatowe w Szczytnie. Sołectwo, którego reprezentant zajmie I miejsce, otrzyma w nagrodę 3 tys. zł, II miejsce – 2 tys. zł, a III miejsce – 1 tys. złotych.

Elżbieta Jabłonowska, Edyta KopećELŻBIETA JABŁONOWSKA (Jeruty)

Sołtysem jest już czwartą kadencję. W Jerutach mieszka 19 lat. Mężatka, mama trzech synów w wieku 18, 16 i 11 lat. Na co dzień pracuje w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Świętajnie. Pani Elżbieta jest zwyciężczynią naszego Plebiscytu w 2020 r. Jej pasją są kwiaty oraz uprawianie przydomowego ogródka. W wolnych chwilach relaksuje się, czytając książki. Jako sołtys, jest bardzo zadowolona z inwestycji i działań prowadzonych w ramach funduszu sołeckiego, który funkcjonuje w gminie Świętajno. - Dzięki pochodzącym z niego środkom można wiele zrobić dla wsi – podkreśla pani Elżbieta. W tym roku w ramach funduszu w Jerutach odbędzie się festyn zaplanowany na lipiec. Mieszkańcy zamierzają również kontynuować zagospodarowanie placu „Odnowy wsi” oraz chcą doposażyć świetlicę w grę piłkarzyki i hokeja powietrznego. Ponadto marzy im się wykonanie oświetlenia odcinka drogi powiatowej prowadzącej z Jerut do DK 53 i budowa tam ścieżki rowerowej. - Poprawiłoby to bezpieczeństwo nie tylko dorosłych, ale i naszej młodzieży dojeżdżającej do szkół w Szczytnie. Szczególnie w porze jesiennej, jest tam bardzo niebezpiecznie – zwraca uwagę sołtys.

 

EDYTA KOPEĆ (Świętajno)

Funkcję sołtysa objęła w 2019 r., po rezygnacji swojej poprzedniczki i imienniczki Edyty Dudy. Podczas niedawnych wyborów mieszkańcy obdarzyli ją ponownie zaufaniem, wybierając na kolejną kadencję. Pani Edyta w Świętajnie mieszka od urodzenia, z przerwą na studia. Z zawodu jest leśnikiem, pracuje w Nadleśnictwie Spychowo. Mężatka, mama dwojga dzieci. W wolnych chwilach lubi spędzać czas aktywnie – biega i chodzi na siłownię. Za swój największy sukces uważa realizację zadań w ramach funduszu sołeckiego, w tym dokończenie budowy placu zabaw. Niedawno udało się wyremontować świetlicę. W tym roku największa w gminie wieś będzie miała swój pumptrack, którego powstanie, po wielu perturbacjach, ma być wreszcie sfinalizowane. Pani Edyta przyznaje, że dziś sołtys, nawet tak dużej wsi jak Świętajno, nie ma lekko, bo coraz mniej osób angażuje się w pracę społeczną. Mimo to zawsze znajdują się mieszkańcy, którzy wspierają ją w działalności na rzecz sołectwa.

Finałowa piętnastka (w kolejności alfabetycznej):

1. Danuta Antoń (Piwnice Wielkie)

2. Jolanta Augustowska (Narajty)

3. Anna Gut (Zabiele)

4. Elżbieta Jabłonowska (Jeruty)

5. Halina Jaśniewicz (Lipniki)

6. Kamil Kaczmarczyk (Faryny)

7. Edyta Kopeć (Świętajno)

8. Mirosław Mierzejewski (Sasek Mały)

9. Elżbieta Pałasz (Jedwabno)

10. Adolf Pasztaleniec (Trelkowo)

11. Marek Soliwoda (Łuka)

12. Zofia Szczucka (Michałki)

13. Katarzyna Szynkiewicz (Łupowo)

14. Jadwiga Śledzińska (Orzyny)

15. Zbigniew Wiszniewski (Lipowa Góra Zachodnia)