W tym tygodniu prezentujemy dwie wyjątkowe kandydatki do tytułu Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Dlaczego? Otóż obie panie mają już na koncie po jednej wygranej w naszym Plebiscycie. Elżbieta Jabłonowska z Jerut i Beata Nikołajuk z Kolonii na pierwszym stopniu plebiscytowego podium stawały odpowiednio w 2020 i 2021 r. Czy któraś z nich powtórzy ten wyczyn?

Przypomnijmy, że stawką w naszym Plebiscycie jest kwota 3 tys. zł fundowana przez Starostwo Powiatowe sołectwu, którego reprezentant zajmie I miejsce. II miejsce jest premiowane kwotą 2 tys. zł, a III miejsce – 1 tys. złotych. W tym tygodniu prezentujemy kolejne finalistki, tym razem z gminy Świętajno.

ELŻBIETA JABŁONOWSKA (Jeruty)

Elźbieta Jabłonowska, Beata NikołajukFunkcję sołtysa sprawuje już trzecią kadencję. W Jerutach mieszka od 18 lat, kiedy to sprowadziła się tu po ślubie z pochodzącym z tej wsi mężem. Jest mamą trzech chłopców w wieku 17,15 i 10 lat. Pracuje w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Świętajnie. Pani Elżbieta zwyciężyła w Plebiscycie na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego w 2020 r. Jej pasją są kwiaty oraz uprawienie przydomowego ogródka. W wolnych chwilach lubi też czytać książki.

Jeruty przygotowują się do realizacji kolejnej inwestycji w ramach funduszu sołeckiego. W tym roku na placu „Odnowy wsi” stanie wiata, która będzie służyć mieszkańcom jako miejsce spotkań i organizacji festynów. - Do tej pory przy takich okazjach musieliśmy rozstawiać namioty – mówi pani Elżbieta. W planach jest także organizacja festynu, który ma odbyć się w lipcu. - Mieszkańcy bardzo na niego czekają. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią potrzebują takiej imprezy, która pozwoli im się rozerwać, pobyć z rodziną i sąsiadami – zauważa sołtys.

Lokalna społeczność czeka też na planowany remont żwirowego obecnie odcinka drogi prowadzącego z Jerut do DK 53. Zgodnie z zapowiedziami, ma tam powstać nawierzchnia asfaltowa.

- Wiele osób dojeżdża tamtędy do kościoła, ośrodka zdrowia czy do pracy w Świętajnie – mówi sołtys.

 

BEATA NIKOŁAJUK (Kolonia)

Sołtysem jest pierwszą kadencję. W Kolonii mieszka od urodzenia. Ma męża Daniela i 13-letnią córkę Olę. W sezonie pracuje w jednym z okolicznych pensjonatów, poza sezonem skupia się na prowadzeniu domu. Jej hobby to gotowanie. - Wiele radości daje mi to, gdy ktoś pochwali przygotowane przeze mnie dania – zwierza się pani Beata. Jest fanką aktywnego trybu życia. Uprawia nordic walking i jeździ na rowerze, czasem biega.

W ostatnich latach sołectwo włożyło wiele wysiłku w zagospodarowanie dawnego boiska piłkarskiego na miejsce do wypoczynku i rekreacji. Jeszcze nie tak dawno teren ten porastały chaszcze i samosiejki, dziś jest to duma Kolonii. Powstały tu nowe nasadzenia oraz plac zbaw dla dzieci wraz z elementami małej architektury. Teraz mieszkańcy urządzają boisko do siatkówki plażowej, w czym pomaga mąż pani Beaty, który betonuje słupki.

Sołtys ubolewa z powodu likwidacji szkoły w Kolonii. Ma ona przestać funkcjonować już w nowym roku szkolnym. - Mieszkam blisko szkoły i trudno mi sobie wyobrazić, że nie będę już słyszała bawiących się na boisku dzieci – przyznaje.

Pani Beata jest ubiegłoroczną zwyciężczynią naszego Plebiscytu. Zdradza, że wygrane 3 tys. zł sołectwo przeznaczyło na zakup stołów do świetlicy.

(ew)

FINALIŚCI PLEBISCYTU NA SUPERSOŁTYSA POWIATU SZCZYCIEŃSKIEGO:

* Bogumiła Tabaka (Linowo)

* Katarzyna Szynkiewicz (Łupowo)

* Elżbieta Pałasz (Jedwabno)

* Halina Jaśniewicz (Lipniki)

* Jolanta Augustowska (Narajty)

* Olga Janowska (Dźwiersztyny)

* Katarzyna Grudzińska (Nowiny)

* Adolf Pasztaleniec (Trelkowo)

* Mirosław Mierzejewski (Sasek Mały)

* Beata Nikołajuk (Kolonia)

* Elżbieta Jabłonowska (Jeruty)

* Jerzy Bałdyga (Występ)

* Mirosław Świder (Radostowo)

* Katarzyna Jarząbek (Baranowo)

* Krystyna Szewczyk (Wesołowo)