X edycja Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego powoli wkracza w decydującą fazę. Termin głosowania na kandydatów upływa 9 czerwca. W tym tygodniu prezentujemy kolejnych finalistów. Tym razem są to panie: Elżbieta Jabłonowska z Jerut i Edyta Duda ze Świętajna.

Przypominamy, że sołectwo, którego przedstawiciel zajmie I miejsce, otrzyma w nagrodę od starosty 3 tys. zł, II miejsce – 2 tys. zł i III miejsce – 1 tys. złotych. Na kupony z nazwiskami kandydatów do tytułu Supersołtysa czekamy do 9 czerwca. W tym tygodniu prezentujemy finalistki z gminy Świętajno.

EDYTA DUDA (ŚWIĘTAJNO)

Elżbieta Jabłonowska, Edyta DudaFunkcję sołtysa pełni pierwszą kadencję. Ma 33 lata, mężatka, troje dzieci w wieku 9, 10 i 12 lat. Pochodzi z okolic Nowego Dworu Gdańskiego. W Świętajnie mieszka od 13 lat. - Byłam zaskoczona, że zostałam wybrana na sołtysa. Wcześniej sądziłam, że niewiele osób mnie zna – mówi pani Edyta. Na co dzień pracuje w kwiaciarni. Przyznaje, że bycie sołtysem w miejscowości będącej stolicą gminy, to duże wyzwanie. Głównym celem, który sobie stawia, jest integracja mieszkańców. Bardzo podoba się jej idea funduszu sołeckiego. - Na początku bałam się trochę tych wszystkich rozliczeń – wspomina sołtys. - Najpierw  postanowiliśmy zrobić coś prostego i nie było wcale tak strasznie. W przyszłości być może pokusimy się o większe inwestycje – zapowiada.
W ramach tegorocznego funduszu sołeckiego w parku w Świętajnie zostanie rozbudowany plac zabaw. Ma on być otwarty jeszcze przed wakacjami. W przyszłości mieszkańcy planują tam jeszcze budowę sceny. - Dzięki funduszowi robimy to, czego sami chcemy – podkreśla pani Edyta.
W wolnych chwilach zajmuje się decupage’m. Wykonane tą techniką przedmioty rozdaje jako prezenty rodzinie i znajomym. Poza tym lubi też odnawiać stare rzeczy oraz oglądać filmy.

ELŻBIETA JABŁONOWSKA (JERUTY)

Sołtysem jest drugą kadencję. W Jerutach mieszka od 13 lat. Mężatka, mama trzech synów w wieku 5,10 i 12 lat. Jest pracownikiem administracyjno – biurowym w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Świętajnie. Od niedawna w budynku miejscowej szkoły funkcjonuje nowa świetlica, która służy mieszkańcom jako miejsce spotkań i organizacji różnego rodzaju imprez. Są tam prowadzone również raz w tygodniu zajęcia twórczej aktywności dla dzieci. W ramach  Programu Rozwoju Wsi w miejscowości powstała siłownia plenerowa. W tym roku ze środków funduszu sołeckiego planowane jest doposażenie świetlicy w sprzęt grający, zakup ławek, stołów i namiotów do imprez plenerowych oraz lampy solarnej do oświetlenia siłowni. Jesienią prowadzący do drogi krajowej nr 53 piaskowy odcinek ma być pokryty nawierzchnią żwirową. Sołtys podkreśla, że zawsze może liczyć na pomoc ze strony Rady Sołeckiej i mieszkańców. - Do tego mocno wspiera mnie też mąż, co jest bardzo cenne, bo męska ręka zawsze się przydaje – mówi pani Elżbieta. Sołtys współpracuje z miejscową szkołą, organizując wspólnie Dni Rodziny. Na początku lipca we wsi odbędzie się festyn, w którym udział biorą chętnie nie tylko mieszkańcy Jerut, ale i sąsiednich miejscowości. Hobby pani sołtys to szycie, praca w ogródku, a zwłaszcza uprawa kwiatów, a także czytanie książek.

(ew)