Za nami 27. Dni Jedwabna. Choć pogoda nie rozpieszczała uczestników, to prezentujące się na scenie zespoły dawały taką energię, że nie obyło się nawet bez tańca w deszczu. Mieszkańcy i turyści mieli w czym wybierać, bo program imprezy był bardzo zróżnicowany.

Energetyczne Dni Jedwabna
Gwiazdą piątkowego wieczoru był znany aktor Artur Barciś

PIĄTEK Z KABARETEM

Piątkowy wieczór rozpoczął się od mszy w intencji mieszkańców gminy Jedwabno. Następnie w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się kabareton, którego gospodarzem w latach minionych był Krzysztof Daukszewicz. Niestety z przyczyn osobistych tym razem nie mógł przyjechać do Jedwabna. Na scenie zaprezentował się Artur Barciś, aktor znany m.in. ze szklanego ekranu, desek teatru, kin, teatru telewizji, a najmłodszym z cudownych dubbingów, odtwórca ról m.in. Tadeusza Norka z serialu „Miodowe Lata” czy Arkadiusza Czerepacha z serialu „Ranczo”. Wystąpił też kabaret „Trzeci Oddech Kaczuchy”, który podczas różnych uroczystości gościł już w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnie.

SOBOTA W RYTMIE ROCKA I DISCO POLO

Taneczną i rozrywkową sobotę rozpoczęły animacje dla dzieci, które poprowadziła klaunetka Gogo z grupy Klaunada. Dzieci bawiły się wraz z rodzicami tańcząc, śpiewając i biorąc udział w konkursach z nagrodami. Sobotni dzień otworzył lokalny zespół Black Minds. Kolejny wykonawca, Rock&Roni, porwał publiczność do tańca w rytmie prawdziwego rock&rolla, a charyzmatyczny wokalista Oscar Jensen, finalista programu „All together now. Śpiewajmy razem” dał słuchaczom naprawdę dużo energii. Gościnnie podczas ich występu jeden numer zagrał z nimi gitarzysta zespołu Hunter Piotr „Pit” Kędzierzawski. Następnie na scenie pojawił się zespół Tokamband, którego członkowie pochodzą ze Szczytna i okolic, a po nim zaprezentowała się kapela The Six Shooter. Od godziny 20:00 scenę opanowali wykonawcy muzyki disco. Niesamowity występ dał Bartosz Abramski wraz ze swoim zespołem. Gwiazdą wieczoru był LOVERBOY.

W niedzielę publiczność mogła obejrzeć inscenizację historyczną „Gorzkie żale ubogiej grzesznicy ...”, do której scenariusz napisał wójt Sławomir Ambroziak

Poza sceną było miasteczko dmuchańców, jarmark handlowy oraz można było podziwiać efekty wystawy Pleneru Malarskiego w Czarnym Piecu.

NIEDZIELA ZE STRAŻAKAMI I INSCENIZACJĄ

Niedzielę na Stadionie Sportowym w Jedwabnie otworzyły Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych Gmin Jedwabno i Wielbark. Podczas zawodów Nadleśniczy Nadleśnictwa Jedwabno Marek Trędowski, a jednocześnie wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSPRP w Jedwabnie został odznaczony Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa. W klasyfikacji męskich drużyn pożarniczych zwyciężyły drużyny z Lesin Wielkich.

Następnie na dziedzińcu domu kultury odbyła się wykonana przez Zespół Pieśni i Tańca Jedwabno inscenizacja historyczna „Gorzkie żale ubogiej grzesznicy...”. przygotowana przez Stowarzyszenie Kulturalne TANECZNIK przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Jedwabnie. Pełen tytuł pieśni, na podstawie której powstała inscenizacja to: „Gorzkie żale ubogiej grzesznicy Ewy Turkowej, rodzonej Cybulszczanki z Burdąga w Jedwabieńskiej parafii, która z przyczyn otrucia własnego małżonka mieczem stracona została, na dniu 27 maja r. 1791”. Widowisko wyreżyserował Wiesław Nideraus, chorografię opracowała Anna Sarnowska, opracowanie muzyczne – Waldemar Ciukszo, a scenariusz napisał wójt Sławomir Ambroziak.

(GOK Jedwabno), (kee)