Danuta Topolska nie jest już prezesem spółki „Eskulap”, świadczącej usługi medyczne dla mieszkańców miasta i powiatu. Zastąpił ją na tym stanowisku Sławomir Szymański, pediatra. Nie wiadomo, czy i kiedy nowe władze spółki przywrócą opiekę nocną (AWT) w przychodni na ul. Kościuszki.

Eskulap z nowym prezesem

KOWALSKI NIC NIE ODCZUJE

- Zmienił się tylko zarząd i kierownictwo. Poza tym wszystko funkcjonuje po staremu. Przeciętny Kowalski nic nie odczuje z tego powodu – mówi nowy prezes „Eskulapa” Sławomir Szymański.

Na jakim tle doszło do zmian?

- Na żadnym – odpowiada krótko. – To naturalna rzecz, że zarządy okresowo się zmieniają.

Danuta Topolska kierowała spółką od początku jej istnienia, stając się jedną z najbardziej znanych postaci w mieście. Odwołanie jej ze stanowiska wywołuje szereg spekulacji. Sławomir Szymański unika jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy i jakie zastrzeżenia mieli udziałowcy do działań dotychczasowej prezes.

Ona sama swoją wypowiedź ogranicza do ogólnych stwierdzeń, że spółka dalej stanowi jeden organizm, który będzie realizował wytyczone cele. Nie chce wprost odpowiedzieć na pytanie, czy kwestionuje legalność wyboru nowych władz spółki.

- Być może będę musiała zająć się innymi sprawami równie ważnymi jak dotychczas – mówi o swojej najbliższych planach, dodając, że dalej będzie pracowała w spółce jako lekarz. Zaprzecza też pojawiającym się sugestiom, że na jej odwołanie mógł mieć wpływ zakup przez spółkę za ponad 800 tys. zł budynku po dawnym „Ruchu” na ul. Pola.

- Jest to inwestycja strategiczna, która będzie kontynuowana – zapewnia Danuta Topolska.

SPOTKANIE Z BURMISTRZ

O spółce „Eskulap” ostatnimi czasy było głośno. Pisaliśmy o napiętych stosunkach jej kierownictwa z władzami miasta (niedawno na tle budowy windy w przychodni na ul. Kościuszki), a także niekonwencjonalnym zachowaniu jej pracowników, wiceprezesa, Włodzimierza Tarasiuka i Jerzego Topolskiego, radnego miejskiego. Ponad dwa lata temu obaj panowie zakłócili obrady rady miejskiej, okupując mównicę. Kilka miesięcy temu z kolei wtargnęli na teren WSPol. bez przepustek, co doprowadziło do małego skandalu.

Nowemu kierownictwu spółki najwyraźniej zależy na poprawie relacji z władzami miasta. Kilka dni po zmianach w „Eskulapie” nowy prezes i członek zarządu Elżbieta Kutrowska spotkali się z burmistrz Danutą Górską.

- Chcieliśmy przekazać pani burmistrz rzetelną informację o zmianach w naszej spółce i uprzedzić jakiekolwiek doniesienia stron czy osób trzecich – mówi prezes Szymański.

Danuta Górska oficjalnie nie okazuje satysfakcji z powodu zmian w zarządzie „Eskulapa”.

- Nie ma to dla mnie znaczenia – komentuje odejście Topolskiej ze stanowiska prezesa. - Najważniejsze, żeby praca przebiegała bez zakłóceń – dodaje.

W trakcie spotkania poruszono m.in. kwestię przeniesienia przez spółkę opieki nocnej i świątecznej (AWT) z przychodni na ul. Kościuszki na ul. Piłsudskiego. Zdaniem burmistrz, dotychczasowe rozwiązanie dla mieszkańców, ze względu na lokalizację w centrum miasta,­ było lepsze.

Prezes Szymański dziś nie wie jeszcze, czy i kiedy opieka nocna w przychodni na Kościuszki zostanie przywrócona.

- Zmiana była podyktowana w dużej mierze wymaganiami NFZ-u, naszego głównego płatnika – odpowiada prezes.

(o)/fot. M.J.Plitt