Inaczej niż w latach ubiegłych uczniowie Gimnazjum nr 1 w Szczytnie świętowali Dzień Europy. W tym roku ich szkoła, jako jedna z dwóch w województwie, gościła przedstawiciela Komisji Europejskiej z Brukseli.

Europejscy gimnazjaliści

Dzień Europy obchodzony jest we wszystkich krajach wspólnoty 9 maja. Tradycyjnie już do świętowania najaktywniej włączaja się szkoły, które organizują z tej okazji konkursy wiedzy o Starym Kontynencie i propagują tematykę związana z państwami należącymi do UE. Nie inaczej jest też w placówkach szczycieńskich. W Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza tegoroczne obchody miały szczególny charakter. Szkoła, jako jedna z dwóch w województwie warmińsko-mazurskim, gościła przedstawiciela Komisji Europejskiej. Gimnazjum odwiedził Robertus Rozenburg z dyrekcji Biura Współpracy Pomocy Europy, odpowiedzialnej za pomoc najuboższym krajom Afryki, Europy Wschodniej i Trzeciego Świata. Na zorganizowanej minikonferencji młodzi ludzie zadawali przedstawicielowi komisji wiele pytań. Chcieli wiedzieć m.in. jakie są najpoważniejsze problemy krajów Afryki, na jakie zadania europejska agenda poświęca najwięcej środków i jakie cele do tej pory udało się jej zrealizować. Po konferencji odbył się konkurs "Czy znasz Europę?", w którym swoją wiedzę, w obecności gościa z Brukseli, sprawdzali trzecioklasiści. Musieli się oni wykazać znajomością historii, kultury i sztuki Starego Kontynentu. Wiele pytań dotyczyło także współczesnej Europy oraz struktur unijnych. Te zagadnienia sprawiły uczniom najwięcej kłopotów. Najlepszymi znawcami tematyki europejskiej okazali się reprezentanci klasy IIIe, Bartek Sieja i Czarek Bureta.

Obchodom Dnia Europy w Gimnazjum nr 1 towarzyszyły także wystawy prezentujące dorobek szkoły. Poszczególne pracownie zostały przez uczniów zamienione w kraje UE. W salach prezentowano więc najbardziej charakterystyczne dla kultury i obyczajowości danego państwa elementy, np. w klasie francuskiej przygotowanej przez IIa nie zabrakło bagietek i różnych gatunków sera, namiastki plaży Lazurowego Wybrzeża oraz paryskich kafejek.

(łuk)

2006.05.17