Sukces szczycieńskich policjantów. W wynajętej hali magazynowej na terenie Szczytna zabezpieczyli niemal 4 tony krajanki tytoniowej oraz 5 500 litrów skażonego alkoholu, a także maszyny służące do suszenia i krojenia tytoniu. W ręce stróżów prawa wpadło pięciu mężczyzn zamieszanych w nielegalny biznes.

Fabryka lewych fajek i gorzałki
W wynajętych magazynach policjanci odkryli prawie 4 tony suszu tytoniowego i 5 500 litrów skażonego alkoholu

Szczycieńscy policjanci kryminalni od pewnego czasu prowadzili działania operacyjne ukierunkowane na zwalczanie obrotu nielegalnym tytoniem i alkoholem. Wreszcie, w minionym tygodniu, po analizie zebranego materiału, przystąpili do akcji. W piątek 8 marca rano w hali magazynowej w Szczytnie zastali trzech mężczyzn w wieku od 22 do 52 lat i znaleźli 32 kg tytoniu, a także blisko 4 tony suszu tytoniowego bez polskich znaków akcyzy. Na miejscu zabezpieczyli również maszyny służące do suszenia oraz krojenia suszu tytoniowego. W trakcie prowadzonych przez policjantów czynności, pod halę podjechał busem 36-letni mieszkaniec Szczytna. Na widok funkcjonariuszy próbował uciec, ale został zatrzymany. Po kilku godzinach pojawił się kolejny mężczyzna, który kluczem otworzył drzwi do magazynu. - Nie umiał on wyjaśnić celu przyjazdu. Twierdził, że pomylił miejsca i nie ma nic wspólnego z rzeczami znajdującymi się w hali. Nie było to jednak prawdą – relacjonuje asp. szt. Anna Walerzak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. 43-letni szczytnianin także został zatrzymany.

Dzień później, w trakcie dalszych działań, kryminalni w wynajętym budynku zabezpieczyli ponad 5 500 litrów skażonego alkoholu etylowego oraz urządzenie, przy pomocy którego rozlewano trunek. Ponadto odkryli jeszcze pojemniki o poj. 1000 litrów, w których znajdował się alkohol, a także butelki i kartony. W czynnościach brali udział funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej. Pomogli oni w przeprowadzeniu oględzin miejsca zdarzenia oraz potwierdzili przy pomocy specjalistycznej aparatury, że płyn znajdujący się w pojemnikach to skażony alkohol etylowy.

Wszystkim zatrzymanym postawiono zarzuty uczestniczenia w wytwarzaniu wyrobów tytoniowych oraz nieujawnienia właściwemu organowi przedmiotu i podstawy opodatkowania tytoniu. - Dodatkowo 43-letniemu mieszkańcowi Szczytna przedstawiono zarzut odkażania alkoholu w celu jego dalszej sprzedaży – informuje Anna Walerzak. Dodaje, że wobec mężczyzny Sąd Rejonowy w Szczytnie zastosował tymczasowy areszt, natomiast wobec pozostałych podejrzanych Prokuratura Rejonowa zastosowała dozory policyjne oraz poręczenia majątkowe w kwocie 5 tys. zł. Wartość zabezpieczonego przez policję nielegalnego towaru szacuje się na blisko 2 mln zł.

(ew) (KPP Szczytno)