Przed nami ostatni już w tym roku koncert w ramach pasymsko – dźwierzuckich spotkań z muzyką organową i kameralną. W sobotę w kościele ewangelickim w Dźwierzutach będzie można posłuchać chóru „Pasjonata” ze Świętajna, skrzypka Łukasza Peruckiego z Gdańska oraz fagocisty Mirosława Pachowicza z Lublina.

Finał letnich spotkań z muzyką
Chór „Pasjonata”

Kończy się lato, kończą się także XXIV Pasymskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej Pasym – Dźwierzuty 2021. W najbliższą sobotę 25 września o godzinie 18.00 w kościele ewangelickim w Dźwierzutach odbędzie się finał tegorocznego cyklu. Tym razem w murach zabytkowej świątyni wystąpią: chór „Pasjonata” ze Świętajna, a także skrzypek Łukasz Perucki z Gdańska oraz fagocista z Lublina Mirosław Pachowicz.

Mirosław Pachowicz/fot. I. Skąpski

Istniejący od listopada 2009 r. chór „Pasjonata” pod dyrekcją Joanny Gawryszewskiej jest dobrze znany mieszkańcom powiatu szczycieńskiego. Jego członkami są mieszkańcy gmin Świętajno, Szczytno, Dźwierzuty i Rozogi. W swoim dorobku ma wydanie w 2012 r. płyty „Hej kolęda, kolęda”, szereg koncertów w Polsce i poza jej granicami, w tym na Litwie, Białorusi i Czechach. Chór nagrał audycje koncertowe dla Radia Olsztyn, prezentując pieśni pasyjne, ludowe i patriotyczne. Jest laureatem kilku nagród w konkursach i festiwalach, zajął m.in. II miejsce w I Konkursie o nagrodę Prezydenta Olsztyna w Przeglądzie Chórów Amatorskich w 2013 r. Wziął także udział w wystawieniu pop oratorium „Miłosierdzie Boże” do muzyki Zbigniewa Małkowicza.

Łukasz Perucki/fot. I. Skąpski

Kolejny wykonawca sobotniego koncertu, skrzypek Łukasz Perucki to absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jest członkiem orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz koncertmistrzem Orkiestry Kameralnej Progress. Współtworzy Kwartet Gdański i występuje w zespole Cuarteto Re!Tango.

W sobotę dla dźwierzuckiej publiczności zagra również fagocista Mirosław Pachowicz, który także jest absolwentem gdańskiej Akademii Muzycznej. To czynny muzyk orkiestrowy, pierwszy fagocista Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Współpracuje także z: Elbląską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Gorzowską, Orkiestrą Opery Bałtyckiej, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej i Polską Filharmonią Kameralną Sopot. Jego wielką pasją są podróże i lotnictwo.

(kee)