Już w najbliższą niedzielę 11 stycznia odbędzie się XVII finał największej akcji charytatywnej w kraju. Jak co roku udział w niej wezmą również mieszkańcy powiatu szczycieńskiego. Oto krótki przegląd imprez towarzyszących finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na naszym terenie.

Finał tuż-tuż

W tym roku orkiestra pod wodzą Jerzego Owsiaka zagra już po raz siedemnasty. Dochód z tej największej akcji charytatywnej w Polsce zostanie przeznaczony na zakup sprzętu medycznego umożliwiającego wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci.

SZCZYTNO

W stolicy powiatu orkiestrowe granie będzie można usłyszeć już w sobotę 10 stycznia. Na scenie Miejskiego Domu Kultury wystąpią miejscowe zespoły rockowe. Gościnnie zagra także jedna z kapel olsztyńskich. Wstęp na koncert kosztuje 5 złotych, a dochód przeznaczony zostanie oczywiście na orkiestrę. Początek rockowiska o godzinie 16.00. W niedzielę od 9.00 prowadzona będzie na ulicach Szczytna kwesta. O 15.00 w MDK-u rozpocznie się koncert z udziałem młodzieży ze Studia Piosenki „Pod sceną”, Aneksu oraz uczniów szczycieńskich szkół. Na emdekowskiej scenie wystąpią również zespoły Mazury i Okaryna. W trakcie koncertu prowadzone będą licytacje i aukcje na rzecz orkiestry. Podczas szczycieńskiego finału nie zabraknie też akcentów sportowych - Amatorski Klub Biegacza organizuje marszobieg wokół małego jeziora (piszemy o nim na stronach sportowych), a w hali im. Wagnera na Lanca rozegrany zostanie turniej halowej piłki nożnej. Początek - godzina 10.00.

PASYM

Tegoroczny finał WOŚP w miasteczku nad Kalwą zapowiada się znacznie skromniej niż w ostatnich dwóch latach, kiedy w pasymskim gimnazjum odbywało się szereg imprez sportowych, występów artystycznych oraz licytacji i aukcji. Tym razem akcja ograniczy się tylko do kwesty na ulicach Pasymia, którą prowadzić będą głównie strażacy z miejscowej OSP. Zbiórka pieniędzy przewidziana jest w godzinach 9.00 - 13.00. Kwestujących można będzie spotkać po mszy porannej i południowej w pobliżu pasymskiego kościoła. Współorganizator dotychczasowych finałów WOŚP w Pasymiu, Romuald Małkiewicz brak imprez towarzyszących finałowi tłumaczy zbyt małym zaangażowaniem lokalnej społeczności.

- Po prostu zabrakło chętnych do organizowania imprez - przyznaje Romuald Małkiewicz.

WIELBARK

Orkiestra zagra jak co roku w Wielbarku, gdzie organizatorzy mają od dawna sprawdzony plan imprez. Już w piątek 9 stycznia w szkołach na terenie gminy przeprowadzona zostanie zbiórka pieniędzy. Z kolei w sobotę 10 stycznia w miejscowym GOK-u odbędzie się bal karnawałowy dla dorosłych mieszkańców gminy połączony z aukcją przedmiotów podarowanych specjalnie na tę okazję. Początek zabawy o godzinie 19.00. W niedzielę od 14.00 zaplanowano blok imprez dla najmłodszych, w tym zabawę oraz loterię. Starsi będą mogli potańczyć na wieczornej dyskotece, która rozpocznie się o 18.30. Kwesta na ulicach Wielbarka trwać będzie od 8.30 do 18.15.

JEDWABNO

Po raz drugi finał WOŚP zawita do gminy Jedwabno. Sukces ubiegłorocznej akcji, podczas której zebrano ponad 5 tys. złotych, spowodował, że także i tym razem nie zabrakło chętnych do organizacji imprez. W piątek odbędzie się kwesta w jedwabieńskim przedszkolu i szkole. W niedzielę wolontariusze będą jeździć po gminie trzema wozami strażackimi. Odwiedzą oni cztery sołectwa, które stanowić mają bazy kulturalne finału WOŚP. Są to: Lipniki (12.00 - 13.00), Witowo (13.30 - 14.30), Szuć (15.00 - 16.00), Nowy Dwór (16.30 - 17.30). Poszczególne wsie przygotują specjalny program artystyczny, loterie, licytacje, stoiska kulinarne, ogniska, itp. Wszędzie tam, gdzie zawitają wolontariusze, odbywać się będą także zbiórki pieniędzy. Podsumowanie finału WOŚP zaplanowano w Jedwabnie od 18.00 do 20.00. W programie m.in. występy młodzieży z kół teatralnych „Skałka” i „Kulturka”, zespołów tanecznych AKME i KNOCKOUT GANG oraz gitarzysty Piotra Krępecia. Na koniec na placu przed GOK wystrzelą fajerwerki przygotowane przez sołectwa biorące udział w akcji.

(łuk)