Lider Forum Samorządowego Henryk Żuchowski będzie miał poważnego sojusznika w walce o fotel burmistrza Szczytna. Jego kandydaturę poprze Platforma Obywatelska. To efekt porozumienia zawartego między oboma ugrupowaniami rok temu.

Forum z Platformą

WSPARCIE Z PLATFORMY

Jeszcze do niedawna treść porozumienia zawartego 19 września ub.r. trzymano w tajemnicy. Na jego mocy stowarzyszenie Forum Samorządowe zobowiązało się poprzeć w wyborach do sejmu Bogdana Kalinowskiego, szefa powiatowych struktur PO. W zamian Platforma miała nie wystawiać w najbliższych wyborach samorządowych swojego kandydata na burmistrza Szczytna, tylko udzielić poparcia osobie rekomendowanej przez Forum Samorządowe.

Pod porozumieniem podpisali się ze strony Forum: Henryk Żuchowski, Anna Rybińska, Ewa Czerw i Danuta Stefanowicz, w imieniu PO porozumienie parafowali: Bogdan Kalinowski, Marek Kasprowicz, Klaudiusz Woźniak i Marek Bojarski.

Henryk Żuchowski nie ukrywa, że jest usatysfakcjonowany takimi warunkami zawartego paktu. Według niego jest on korzystny także dla Platformy.

- W wyborach samorządowych ludzie głosują na ludzi, a nie na szyldy partyjne. Zawsze wyrażam się zdecydowanie i jednoznacznie, wobec czego nikt nie traktuje mnie obojętnie - mówi o sobie lider Forum.

Nawet jego zagorzali przeciwnicy przyznają, że będzie jednym z faworytów najbliższych wyborów. Zwolennicy zapewniają, że wygra już w pierwszej turze. Sam kandydat tonuje nastroje.

- Będzie o to trudno, bo jest duże rozdrobnienie kandydatów - ocenia, zdradzając jednak, że byłby szczęśliwy, gdyby ta sztuka mu się udała. Nie chce uchodzić za przesadnie skromnego. Uważa, że w ciągu minionych lat struktury Forum znacznie się umocniły, wobec czego kandydat stowarzyszenia siłą rzeczy będzie mógł liczyć na duże poparcie wyborców.

DOBRE STARE PŁYTY

Forum będzie chciało wystawić pełne listy kandydatów na radnych do miasta i powiatu. Zamierza też zaistnieć w niektórych gminach. Na czele list znajdą się obecni radni.

- Te osoby się sprawdziły. Przyczyniły się do tego, że byliśmy widoczni na lokalnej scenie politycznej - chwali swoich najbliższych współpracowników Żuchowski, podkreślając, że ich klub jako jedyny nie zmniejszył w ciągu minionej kadencji swojego potencjału, a wręcz odwrotnie, zwiększył go podwójnie, z 5 do 10 radnych.

Wypadkiem przy pracy określa sytuację, jaka miała miejsce w Radzie Powiatu cztery lata temu. Jedyny kandydat Forum, któremu udało się wywalczyć mandat, Sławomir Sawicki, nie podporządkował się decyzji stowarzyszenia i przy wyborze starosty oddał swój głos na kandydata SLD Andrzeja Kijewskiego.

Co zrobić, aby w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji? Czy brane jest pod uwagę stosowane przez Samoobronę zabezpieczenie w postaci weksli?

- To nie wchodzi w grę - ucina Żuchowski. - Trzeba ludziom wierzyć. Poza tym ugrupowanie, do którego przechodzi taka osoba powinno zdawać sobie sprawę, że ten, kto raz zdradził może to uczynić bez oporów także następnym razem.

Stowarzyszenie Forum Samorządowe pójdzie do wyborów pod hasłami zapowiadającymi konieczność dokonania zmian w dotychczasowej polityce miasta. Czy radnym Forum zasiadającym już przez kilka kadencji w ratuszu uda się przekonać do tego mieszkańców Szczytna? Najmłodsi z nich dobiegają już pięćdziesiątki.

- Może pora "zgrane płyty" odstawić na półkę i postawić na młodość? - słychać głosy także wśród sympatyków Forum Samorządowego.

- Czy warto dobrą "starą płytę" zmieniać na nową, która może nie mieć za ciekawych dźwięków - powątpiewa Żuchowski, zapewniając, że na listach Forum sporo będzie także młodych i nowych ludzi.

NA PEWNO NIE Z SLD I DIALOGIEM

Trwają negocjacje w sprawie blokowania list. Henryk Żuchowski czyni zabiegi, aby porozumienie w tej sprawie zawarły wszystkie ugrupowania prawicowe. Na dziś pewne jest, że partnerem Forum będzie PO. Oba ugrupowania zobowiązały się do zawarcia koalicji powyborczej w poszczególnych samorządach. Nie wchodzi natomiast w grę sojusz z SLD i stowarzyszeniem Dialog, popierającym obecnego burmistrza Pawła Bielinowicza.

Do tego ostatniego Żuchowski ma największe pretensje o to, że odrzucił na początku kadencji jego ofertę zawarcia koalicji, a później podczas zaistniałego kryzysu w radzie podpisał porozumienie, którego nie dotrzymał.

- Wybrał SLD i dlatego nasze miasto zaczęło się rozwijać w niewłaściwy sposób - z kredytu - wytyka lider Forum.

Oponenci Żuchowskiego dziwią się deklarowanej przez niego niechęci do lewicy zauważając, że wśród czołowych działaczy i radnych jego ugrupowania znajdują się byli członkowie PZPR (Czerw, Kasprzak, Gidziński). To podobno jest przyczyną chłodnych stosunków Forum z PiS-em.

- Jeżeli ktoś ma 50 czy 60 lat, to trudno, żeby nie miał jakiejś przeszłości. Istotniejszym jest to, kiedy odeszli i dlaczego oraz jakie poglądy gospodarcze i społeczne reprezentują teraz - tłumaczy Żuchowski.

Andrzej Olszewski

2006.09.27