Michał Kruszewski, warszawianin uczący się obecnie w Wyższej Szkole Policji, przez osiemnaście miesięcy podróżował po Azji. Owocem tej wyprawy są zdjęcia m. in. z Afganistanu, Indii, Pakistanu i Nepalu, które można zobaczyć w galerii „Fotoarkady” w Miejskim Domu Kultury.

Fotografie z azjatyckiej wyprawy

Michał Kruszewski pojechał do Azji w październiku 2006 r. Podróż, która początkowo miała trwać pół roku, wydłużyła się do osiemnastu miesięcy. Jej głównym celem nie było fotografowanie, lecz przede wszystkim poznanie odległych i odmiennych kulturowo krajów. - Nie jechałem tam jako fotograf. Aparat wyjmowałem tylko wtedy, gdy miałem wenę - mówi o powstałych podczas wyprawy zdjęciach Michał Kruszewski. Autor prezentowanych w galerii „Fotoarkady” fotografii odwiedził m. in. Turcję, Syrię, Iran, Pakistan, Afganistan, Indie i Nepal. Oprócz zdjęć, robił też krótkie filmy, które można teraz oglądać w internetowym serwisie You Tube. Podczas swojej podróży Michał Kruszewski wykonał 10 tys. fotografii. Jak mówi, starał się na nich pokazywać głównie ludzi.

- Jako przybysz z Europy miałem ułatwione zadanie, bo zwykle traktowali mnie oni jak turystę i pozwalali się fotografować - mówi autor. Podkreśla, że podróżując po Azji spotkał na swej drodze wielu życzliwych i serdecznych ludzi, często ubogich, którzy mimo to gotowi byli podzielić się z wędrowcem skromnym pożywieniem i zaoferować mu gościnę. Wyprawa pozwoliła też na skonfrontowanie obiegowych wyobrażeń na temat kultury islamu z rzeczywistością. Zdjęcia prezentowane w galerii „Fotoarkady” zostały wykonane w Afganistanie, Pakistanie, Indiach i Nepalu. To pierwsza ekspozycja prac Michała Kruszewskiego w Polsce.

(łuk)/Fot. J. Białas