Koncerty, licytacje, kiermasze ciast, rozgrywki sportowe, a także pokazy sztucznych ogni to tylko niektóre wydarzenia towarzyszące 26. finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w powiecie szczycieńskim.

Gdzie zagra orkiestra
W Szczytnie kwesta na rzecz WOŚP rozpocznie się w niedzielę o godzinie 7.30

SZCZYTNO

W tym roku celem akcji zainicjowanej przez Jerzego Owsiaka jest pozyskanie środków dla wyrównania szans w leczeniu noworodków. Choć w kraju będzie to już 26. finał, to orkiestra w Szczytnie zagra po raz 25. - Zaczynaliśmy jeszcze pod egidą Związku Harcerstwa Polskiego, potem przejął to Miejski Dom Kultury – wspomina Andrzej Materna, od początku kierujący szczycieńskim sztabem WOŚP, obecnie dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie.

W stolicy powiatu kwesta rozpocznie się w niedzielę od 7.30. Cały szczycieński sztab, w skład którego wchodzą jeszcze m.in. Pasym, Jedwabno, Dźwierzuty i Świętajno, liczy w tym roku 95 wolontariuszy. - Zawsze chętnych mamy więcej niż identyfikatorów – cieszy się Andrzej Materna, dodając, że w akcję najliczniej włącza się młodzież szkolna.

W ramach szczycieńskiego finału WOŚP o godz. 11.00 w niedzielę zaplanowano I Bieg do przerębla, który odbędzie się na plaży miejskiej. W południe w MDK-u rozpocznie się koncertowy maraton połączony z licytacjami podarowanych przez darczyńców fantów. Wystąpią lokalne zespoły oraz grupy taneczne, w tym Mazury, młodzież z Gimnazjum nr 1 oraz Wystek i Energy. Po 14.00 będzie można posłuchać m.in. Agaty i Agnieszki Mirkowicz, a także zespołów In Taberna, Rock&Roni, Hiroshima i The Dmoks. O godz. 19.30 odbędzie się specjalny pokaz laserowy, a potem pokaz sztucznych ogni - „Światełko do nieba”.

PASYM

W Pasymiu orkiestra rozpocznie granie już w piątek 12 stycznia. O 18.00 odbędzie się tam halowy turniej piłki nożnej o Puchar Burmistrza Miasta. W niedzielę od 8.00 wolontariusze wyruszą w teren, by przeprowadzić kwestę. Główne wydarzenia zaplanowano w budynku pasymskiego Zespołu Szkół. Od 14.00 do 19.00 będą się tam odbywać występy artystyczne uczniów miejscowych szkół i przedszkolaków, pokazy oraz licytacje. Wśród pozyskanych już fantów są elementy placu zabaw ufundowane przez firmę Novum, a także karnety na zabiegi spa w hotelu „Natura Mazur”.

„Żelaznym” punktem akcji w Pasymiu są licytacje prowadzone przez Romualda Małkiewicza

Będzie też można wylicytować usługi koparko – ładowarką należącą do spółki ZGKiM. - Mamy też dużo książek, piłek, gadżetów WOŚP – wylicza Romuald Małkiewicz, który wraz z burmistrzem Cezarym Łachmańskim poprowadzi tegoroczne licytacje. Na rozpoczęcie imprezy zagra orkiestra dęta BTS z Tylkowa, a na zakończenie – wschodząca gwiazda disco polo Bartosz Abramski. Nie zabranie też kiermaszu ciast. - Zapraszamy wszystkich i nie zapomnijcie zabrać ze sobą wypchanych portfeli – zachęca Romuald Małkiewicz.

WIELBARK, DŹWIERZUTY, JEDWABNO

W Wielbarku w GOK-u już w czwartek w ramach finału o godz. 18.00 odbędzie się koncert „Nauczmy się żyć obok siebie”. Piosenki Zbigniewa Wodeckiego i Wojciecha Młynarskiego zaśpiewa młodzież z Fundacji Kreolia. Wydarzeniu towarzyszyć będzie aukcja oraz kiermasz. W niedzielę w godz. 10.00 – 12.30 na placu przy dawnym kościele ewangelickim, o ile dopisze aura, zaplanowano kiermasz orkiestrowy. Z kolei o godz. 16.00 w GOK-u pokaz taneczny zaprezentuje grupa dziecięca „Tańczące Gwiazdeczki”. Potem wystąpi zespół Kuzyni Neptuna. Podczas koncertu prowadzone będą aukcje.

Orkiestra zagra również w Dźwierzutach. W południe w GOK-u akustyczny występ da Cyrla. Będzie też pokaz tańca w wykonaniu Olsztyńskiej Grupy Estradowej FLAME, licytacje oraz pokazy zumby. Tradycyjnie wystąpi też zespół Wrzosy oraz uczniowie miejscowych szkół, a także Kuzyni Neptuna. O 17.00 impreza przeniesie się na plac za GOK-iem, gdzie Tomek Majrowski zaprezentuje pokaz hip hopu. Z kolei Teatr Ognia „Widmo” przygotuje „Światełko do nieba”. Przewidziano też dodatkowe atrakcje w postaci kiermaszu ciast, fantów, strażackiej grochówki oraz fotobudki z Mrągowa.

W gminie Jedwabno, podobnie jak w latach ubiegłych, wolontariusze będą kwestować na terenie poszczególnych miejscowości. W GOK-u zaplanowano wystawę obrazów powstałych podczas plenerów malarskich w Czarnym Piecu. O godz. 17.00 rozpocznie się koncert, w trakcie którego przeprowadzone zostaną licytacje. Zagra zespół Cyrla. Do piątku można jeszcze przekazywać fanty na licytacje. Mogą to być różne przedmioty, w tym książki, płyty, zabawki czy usługi.

(ew)