W Jedwabnie Dni Rodziny świętowano podczas koncertu, na którym wystąpili przedstawiciele zarówno młodego, jak i starszego pokolenia. Z kolei w Szymanach społeczność szkolna bawiła się na wspólnym pikniku.

Grunt to rodzinka

JUNIORZY - SENIOROM, SENIORZY - JUNIOROM

„Miłość zaczyna się w domu i rozwija się w domu. Tu nigdy nie brak sposobności, aby ją okazać” (Matka Teresa z Kalkuty) - pod takim hasłem odbył się uroczysty koncert zorganizowany przez Zespół Szkół w Jedwabnie w ramach XI Warmińsko - Mazurskich Dni Rodziny. Koncert i wspólne biesiadowanie przy muzyce i poezji rozpoczęło się w auli szkoły. Młodzież gimnazjum pod kierunkiem Ewy Przychodzkiej i Jadwigi Krawczyk przygotowała kilkanaście utworów muzycznych o tematyce rodzinnej, przez pieśni patriotyczne i ludowe po repertuar Klenczonowski. Nie zabrakło również poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego czy Bolesława Leśmiana, a do refleksji o życiu i jego przemijaniu skłoniły fraszki Jana Kochanowskiego i innych autorów. Zaproszeni do udziału w koncercie seniorzy przypomnieli młodzieży utwory z lat swojej młodości. Emerytowany nauczyciel Henryk Rodak wraz z dorosłą wnuczką zaśpiewał zapomniane, a jakże piękne pieśni ludowo-patriotyczne np. „To oni”, „ Ja do lasu nie pojadę”. Nieco lżejsze i skoczne melodie zaprezentował zespół emerytów „Fandurka”. Wspólne biesiadowanie zbliżyło do siebie wiele pokoleń, bowiem licznie zebrani to dziadkowie, dzieci, wnuki i prawnuki. Wszyscy bawili sie wyśmienicie, opowiadając przy suto zastawionych stołach i wspólnym śpiewaniu różne - wesołe i smutne - historie.

PIKNIK DLA DUŻYCH I MAŁYCH

Dni rodziny obchodzono także w Szymanach. W Zespole Szkół się piknik pod hasłem „Człowiek starszy we współczesnej rodzinie i społeczeństwie”. W czasie festynu można było obejrzeć występy uczniów, galerię prac plastycznych „Zdrowy styl życia w rodzinie”; skosztować smakowitych wypieków przygotowanych przez mamy i babcie oraz spróbować szczęścia w loterii fantowej. Nie zabrakło również atrakcji w postaci przejażdżek konnych i sportowych zmagań w „Potyczkach rodzinnych”. Jak na piknik przystało, goście mogli posilić się kiełbaskami z grilla czy pyszną grochówką. Czynny był także sklepik uczniowski, a na najmłodszych uczestników imprezy czekały lody. Mimo kapryśnej aury, występy rozpoczęły najmłodsze pociechy - uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Szymanach, którzy piosenką powitali swoich najbliższych. Specjalnie na tę uroczystość wydany został numer gazetki szkolnej samorządu uczniowskiego „Szkolny mix”, w którym można było przeczytać artykuły poświęcone problematyce rodzinnej oraz wyniki sondy pt. „ Dobrze, że mam dziadka i babcię”. Niesamowitym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się przejażdżki konne oraz konkursy sprawnościowe.

- Impreza odbyła się dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli i pracowników szkoły, a także ogromnemu wsparciu sponsorów - podkreśla Danuta Jasińska, nauczycielka ZS w Szymanach.

(jk, dj)