Głosowanie w II etapie Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego już trwa. Przypominamy, że sołectwo, którego przedstawiciel zajmie I miejsce, otrzyma w nagrodę od starosty Jarosława Matłacha 3 tys. zł, II miejsce jest premiowane kwotą 2 tys. zł, a III miejsce – 1 tys. złotych. W tym tygodniu prezentujemy kolejnych finalistów. Są to panie sołtys z gminy Jedwabno – Halina Jaśniewicz i Elżbieta Pałasz.

HALINA JAŚNIEWICZ (Lipniki)

Halina Jaśniewicz, Elżbieta Pałasz
Miasto wydało na dokumentację budynku przy ul. Pułaskiego blisko 90 tys. zł, ale generalnego remontu nie wykonało

Sołtysem jest drugą kadencję. W Lipnikach mieszka od 1974 r., a przeprowadziła się tu z Mikołajek. Pracowała w sklepie, obecnie od kilku lat jest na emeryturze. Wraz z mężem doczekała się trójki dzieci. Obecnie państwo Jaśniewiczowie prowadzą małe gospodarstwo rolne. Pani Halina działa w miejscowym kole gospodyń. Jako sołtys dużą wagę przykłada do estetyki wsi. Dzięki jej staraniom udało się zagospodarować plac w centrum miejscowości. Wiosną i latem widać tu wiele kwietnych klombów. W 2016 r. roku Lipniki zajęły I miejsce w konkursie „Czysta zagroda, estetyczna wieś” w kategorii miejscowości popegeerowskich. Od ponad roku do wsi prowadzi nowa, asfaltowa droga, która powstała w miejscu starych, popękanych betonowych płyt. Na tę inwestycję, jak podkreśla pani Halina, mieszkańcy czekali z utęsknieniem od lat. W tym roku, w ramach środków z funduszu sołeckiego, planowane jest m.in. zagospodarowanie działki gminnej.

- Chcemy przeznaczyć ją na boisko – zdradza sołtys, dodając jednak, że inwestycja zostanie zakończona w przyszłym roku.

Pani Halina w wolnych chwilach lubi czytać książki i zajmować się zwierzętami. Relaksuje się także, pracując w przydomowym ogródku. Jej hobby to podróże i pielgrzymki.

ELŻBIETA PAŁASZ (Jedwabno)

Funkcję sołtysa sprawuje pierwszą kadencję. Urodziła się w Szczytnie, ale większość życia spędziła w Jedwabnie. Rodzinne korzenie pani Elżbiety sięgają Małopolski, skąd pochodził jej ojciec. Od 39 lat jest mężatką. Małżonek, Jerzy Pałasz, to postać doskonale znana mieszkańcom gminy Jedwabno, bo przez wiele lat sprawował funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury. Państwo Pałaszowie mają jednego syna. Pani Elżbieta nadal jest aktywna zawodowo. Pracuje jako pielęgniarka w Przychodni Lekarskiej „Wamed” w Jedwabnie.

Jej oczkiem w głowie jest miejscowy park. - To miejsce, które służy wszystkim, nie tylko naszym mieszkańcom, ale i turystom – mówi sołtys. Dlatego każdego roku, w ramach funduszu sołeckiego, są tam etapami realizowane kolejne inwestycje. W tym roku sołectwo planuje dokupić jedną zabawkę dla starszych dzieci do znajdującego się na terenie parku placu zabaw. Oprócz tego zostanie wykonana alejka prowadząca do otwartej we wrześniu ub.r. sceny oraz utwardzony teren wokół niej. Cichym marzeniem pani sołtys jest także wykonanie ogrodzenia na placu zabaw po to, by odgrodzić strefę wykorzystywaną przez młodsze dzieci. Zapowiada, że w razie wygranej w Plebiscycie, otrzymane środki przeznaczyłaby właśnie na ten cel.

(ew)