Trwa II etap Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego organizowanego przez redakcję „Kurka Mazurskiego” i Starostwo Powiatowe. Sołectwo, którego reprezentant zajmie I miejsce, otrzyma w nagrodę od starosty 3 tys. zł, II miejsce – 2 tys. zł, a III miejsce – 1 tys. złotych. W tym tygodniu prezentujemy kolejne finalistki, którymi są ubiegłoroczna zwyciężczyni Halina Jaśniewicz z Lipnik i Elżbieta Pałasz z Jedwabna.

Halina Jaśniewicz, Elźbieta PałaszELŻBIETA PAŁASZ (Jedwabno)

Sołtysem jest pierwszą kadencję. Jej rodzinne korzenie sięgają Małopolski, ale urodziła się w Szczytnie. Większą część życia spędziła jednak w Jedwabnie. W tym roku wraz z mężem, Jerzym, byłym dyrektorem GOK-u w Jedwabnie, świętowała 40-lecie małżeństwa. Państwo Pałaszowie mają jednego syna. Pani Elżbieta pracuje jako pielęgniarka w ośrodku zdrowia w Jedwabnie. Jej oczkiem w głowie jest miejscowy park. Każdego roku spora część funduszu sołeckiego zostaje przeznaczana na inwestycje mające go upiększyć i uatrakcyjnić. Ostatnio udało się wykonać nowe pokrycia na ławkach przed sceną, wybudować nową alejkę oraz postawić latarnię doświetlającą amfiteatr i staw. Pozostałą część funduszu mieszkańcy przeznaczyli na potrzeby OSP Jedwabno oraz ustawienie nowej lampy w centrum miejscowości. Hobby pani Elżbiety to sadzenie roślin ozdobnych i dbanie o wygląd posesji, na której mieszka. Zdradza, że bardzo lubi spacery po lesie. Wspomina, że dawniej wraz z mężem uwielbiała wyprawy w góry. - Przez ponad dwadzieścia lat obeszliśmy mnóstwo szlaków – mówi, dodając, że dziś nie pozwala już na to kondycja. Mimo to nadal jeździ w góry, bo, jak mówi, z racji rodzinnych korzeni, mocno ją w te strony ciągnie.

HALINA JAŚNIEWICZ (Lipniki)

Funkcję sołtysa sprawuje drugą kadencję. W Lipnikach mieszka od 1974 r., a sprowadziła się tu z Mikołajek. Jest emerytką, ale spędza czas bardzo aktywnie. Udziela się w miejscowym kole gospodyń, Klubie Seniora w Jedwabnie i powołanej niedawno do życia Gminnej Radzie Seniorów, której jest wiceprzewodniczącą. Obecnie seniorzy pracują nad przedstawieniem dla najmłodszych pt. „Bajka o siedmiu krasnoludkach i sierotce Marysi”. Premierę zaplanowano na 30 maja, a jedną z ról zagra pani Halina. W ubiegłym roku sołtys została zwyciężczynią Plebiscytu. Wygraną przeznaczyła na wyposażenie świetlicy wiejskiej i zakup m.in. lodówki, zmywarki oraz talerzy.

Ze środków funduszu sołeckiego mieszkańcy planują w tym roku wykonać zadaszenie wiaty mającej im służyć jako miejsce spotkań. - Myślę też o postawieniu ławeczek, aby nasi seniorzy mieli gdzie usiąść i odpocząć. Mogliby z nich korzystać również turyści odwiedzający naszą wieś – mówi pani Halina. Wygrana w ubiegłorocznym Plebiscycie to nie jedyne wyróżnienie, które ostatnio ją spotkało. W ubiegłym tygodniu, na zaproszenie marszałka Gustawa Marka Brzezina, brała udział w odbywającym się w Ostródzie Forum Sołtysów. Podczas tej uroczystości, jako jedna z nielicznych, otrzymała Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Warmińsko – Mazurskiego”, najwyższe odznaczenie w regionie. Pani Halina w wolnych chwilach lubi czytać książki i zajmować się ogrodem.

(ew)