Trwa II etap Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego organizowanego przez redakcję „Kurka Mazurskiego” i Starostwo Powiatowe. Sołectwo, którego reprezentant zajmie I miejsce, otrzyma w nagrodę od starosty 4 tys. zł, II jest premiowane kwotą 3 tys. zł, a III – 2 tys. złotych. W tym tygodniu prezentujemy kolejne finalistki. Są nimi Halina Jaśniewicz z Lipnik i Elżbieta Pałasz z Jedwabna.

Halina Jaśniewicz, Elżbieta PałaszELŻBIETA PAŁASZ (Jedwabno)

Kadencja 2018 – 2024 była pierwszą, w której pełniła funkcję sołtysa. W miniony piątek została wybrana na kolejne pięć lat. Rodzina pani Elżbiety wywodzi się z Małopolski, ale ona urodziła się już w Szczytnie. Większą część życia spędziła w Jedwabnie. Od 41 lat jest żoną Jerzego Pałasza, byłego wieloletniego dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie i radnego gminnego. Mają jednego syna. Pani Elżbieta pracuje jako pielęgniarka w ośrodku zdrowia w Jedwabnie. Jako sołtysowi, szczególnie na sercu leży jej estetyka miejscowości, a zwłaszcza park w centrum Jedwabna. To miejsce, w którym odbywają się najważniejsze gminne imprezy, takie jak dożynki gminno – parafialne czy Festiwal Folklorystyczny. Dlatego każdego roku część funduszu sołeckiego jest przeznaczana na upiększenie i uatrakcyjnienie parku. Dotąd udało się m.in. wykonać nowe pokrycia na ławkach pod sceną, wybudować nową alejkę oraz postawić latarnię doświetlającą amfiteatr.

W wolnych chwilach pani Elżbieta relaksuje się, sadząc rośliny ozdobne i dbając o wygląd swojej posesji. Bardzo lubi też spacery po lesie. Jej wielką miłością są góry. Zdradza, że w przeszłości obeszła wraz z mężem mnóstwo szlaków. Dziś co prawda nie pozwala już na to kondycja, ale to nie przeszkadza jej cieszyć się pięknem górskich krajobrazów.

HALINA JAŚNIEWICZ (Lipniki)

Miniona kadencja była jej drugą na stanowisku sołtysa Lipnik. W miejscowości tej mieszka od 1974 r., a sprowadziła się tu z Mikołajek. Jest emerytką, ale pojęcie nudy i bezczynność są jej obce. Pani Halina bardzo aktywnie udziela się społecznie nie tylko w swoim sołectwie, ale i całej gminie. Należy do koła gospodyń i Klubu Seniora. Zasiada także w Gminnej Radzie Seniorów, której jest wiceprzewodniczącą. Seniorzy z Jedwabna słyną m.in. ze swoich talentów aktorskich. Ich występy teatralne adresowane do najmłodszych mieszkańców podbijają serca publiczności. W spektaklach występuje także pani Halina. Do finałowej piętnastki naszego Plebiscytu jest wybierana już od wielu lat. Największy sukces osiągnęła w 2022 r., kiedy to zajęła pierwsze miejsce. Wówczas wygraną przeznaczyła na wyposażenie świetlicy wiejskiej i zakup m.in. zmywarki oraz talerzy. W ubiegłym roku, w uznaniu zasług dla lokalnej społeczności, otrzymała od marszałka województwa Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Warmińsko – Mazurskiego”.

W wolnych chwilach lubi czytać książki i zajmować się ogrodem.

Lista finalistów

1. Magdalena Chaber (Wawrochy)

2. Anna Dębek (Rusek Wielki)

3. Zbigniew Frączkowski (Przeździęk Mały)

4. Andrzej Gers (Szymany)

5. Halina Jaśniewicz (Lipniki)

6. Danuta Kaczmarczyk (Borki Rozowskie)

7. Edyta Kopeć (Świętajno)

8. Alina Kostiuk (Konrady)

9. Elżbieta Pałasz (Jedwabno)

10. Adolf Pasztaleniec (Trelkowo)

11. Lidia Piórkowska (Olędry)

12. Wanda Popczyńska (Tylkowo)

13. Małgorzata Poździał (Rańsk)

14. Danuta Ruszczyk (Klon)

15. Bogumiła Tabaka (Linowo)