Jezioro Jasne.

JEZIORO JASNE

Kontynuując opis jezior Mazur Południowych chcę przedstawić dwa dalsze leśne jeziora: Jasne i Łaźnicę. Obydwa leżą w głębi olbrzymiego kompleksu leśnego zawartego w trójkącie ograniczonym drogami Wielbark - Jedwabno - Szczytno. Są typowymi jeziorami "zagubionymi" w dzikich ostępach leśnych. Dziś opiszę

Hej, wędki w dłoń!

Kształtem zbliżone jest do nieforemnego trójkąta, którego wierzchołek skierowany jest na południe. Położenie akwenu w stosunku do stron świata z zachodu na wschód. Całkowita powierzchnia lustra wody wynosi 15,6 ha, a maksymalna głębokość 7,1 m. Rybacki typ jeziora: linowo-szczupakowe. Brzegi, zwłaszcza od strony południowej, są wysokie, miejscami strome, porośnięte wokół dziewiczym lasem. W wyższych partiach terenu jest to głównie bór sosnowy z domieszką świerków, przy brzegach jeziora rosną również drzewa liściaste. Wiele powalonych drzew zalega w wodzie, do czego przyczyniły się wydatnie bobry, których populacja jest tu bardzo liczna. Świadczą o tym jamy wydrążone w wysokich brzegach oraz żeremia.

Ławica przybrzeżna jeziora jest dość szeroka, przeważnie mulista, grząska i płytka, zwłaszcza w północno-zachodniej zatoce i przy północnych brzegach. Jedynie od strony południowo-zachodniej miejscami pokryta jest piaskiem i porośnięta sitowiem. Z tej strony można nawet pokusić się o spinningowanie z brzegu w spodniobutach, co sam z powodzeniem robiłem, łowiąc spore okonie. Pozostałe brzegi jeziora porośnięte są trzciną i sitowiem. Dno zbiornika jest przeważnie muliste, w płytszych partiach porośnięte łąkami roślinności zanurzonej. Woda w akwenie w ciągu całego roku jest dość przejrzysta.

Ichtiofauna zbiornika jest dość bogata i liczna. Występuje tu szczupak, lin, okoń, leszcz, karaś, karp, wzdręga, trafia się węgorz. Ryby biorą dość dobrze od wiosny do jesieni, i to zarówno drapieżne, jak i spokojnego żeru. Z uwagi na uciążliwy dojazd i niewielką powierzchnię zbiornika, akwen ten nie był w ostatnich latach odławiany sieciami i innym sprzętem rybackim, co w połączeniu ze znacznie mniejszą presją wędkarską stanowi chyba największą atrakcję tej wody.

Dojazd do jeziora: docieramy do wschodnich krańców jeziora Płociczno, następnie na skrzyżowaniu leśnych dróg przy jeziorze skręcamy w prawo, w kierunku południowo-zachodnim i po przejechaniu ok. 450 m, przy słupku betonowym 3/204 skręcamy w drogę wiodącą do Jeziora Jasnego.

Marian Paruzel

2003.09.17