Remigiusz Sęk ze szkoły w Lipowcu zajął pierwsze miejsce w Powiatowym Konkursie Historycznym „Powiat szczycieński dla Niepodległej”. Jak nietrudno zgadnąć, uczestnicy musieli się wykazać wiedzą dotyczącą wydarzeń sprzed 100 lat.

Historyczny konkurs w stulecie
Zwycięzca konkursu, Remigiusz Sęk, w nagrodę od starosty Jarosława Matłacha otrzymał m.in. pamiątkowy medal. Z lewej jeden z organizatorów historycznych zmagań, Witold Olbryś

Zbliżająca się setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była motywem przewodnim Powiatowego Konkursu Historycznego „Powiat szczycieński dla Niepodległej”. Odbył się on w miniony piątek w Muzeum Mazurskim. Udział w nim wzięło siedemnaścioro uczniów z ośmiu szkół: SP nr 6 w Szczytnie, Lipowca, Olszyn, Pasymia, Świętajna, Rozóg, Jedwabna i Wawroch. Młodzież z klas VII SP oraz II i III gimnazjum najpierw sprawdzała swoją wiedzę poprzez napisanie testu. Po nim uczniowie losowali zestawy trzech pytań, na które odpowiadali przed głównym jurorem konkursu – wójtem gminy Jedwabno, pasjonatem historii i autorem artykułów zamieszczanych w „Roczniku Mazurskim”, Sławomirem Ambroziakiem. Najwięcej problemów sprawiło uczestnikom rozpoznanie na zdjęciach postaci związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości – gen. Kazimierza Sosnkowskiego oraz Wojciecha Korfantego. W zgodnej opinii nauczycieli, którzy przygotowywali młodzież do konkursu, pytania były trudne, a poziom wysoki. Żadnemu z uczniów nie udało się zdobyć kompletu 22 punktów. Pierwsze miejsce zajął Remigiusz Sęk z Lipowca (18 p.), drugie – Martyna Brzostek z Rozóg (16 p.), a trzecie – Nikola Tuszyńska z Lipowca (14 p.). Nagrody zwycięzcom wręczali starosta Jarosław Matłach oraz jeden z organizatorów konkursu, historyk i regionalista Witold Olbryś. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Mazurskie, Szkołę Podstawową w Olszynach, Mazurskie Stowarzyszenie Regionalne i Powiat Szczycieński.

(ew)