Bez względu na to, czy spadnie śnieg, czy też nie, uczniowie w czasie ferii nie będą się nudzić. Szkoły podstawowe i gimnazjalne, ośrodki kultury i sportu w całym powiecie przygotowały bogatą ofertę najróżnorodniejszych zajęć.

Idą ferie

W MDK-u I MOS-ie

Już za kilka dni, 2 lutego, rozpoczynają się ferie zimowe. Mimo braku śniegu oraz mrozu szereg szczycieńskich organizacji, instytucji i szkół przygotowało najróżniejsze atrakcje dla dzieci i młodzieży.

Miejski Dom Kultury w Szczytnie poprowadzi zajęcia od rana do wieczora, tj. w godz. 10.00 - 17.00. Będą tu wyświetlane filmy, przeprowadzone różnego rodzaju zawody - turniej tańca, konkurs śpiewania z playbacku, konkurs plastyczny oraz zawody strzeleckie z broni pneumatycznej. Zostaną także zorganizowane liczne zabawy plastyczne, wieczór literacki, a całość zwieńczy Bal Karnawałowy. Wstęp dla każdego będzie darmowy.

Swoje trzy grosze do zimowych atrakcji dorzuca także MOS. Głównym punktem sportowego programu będzie Sadida Cup, międzynarodowy turniej piłkarski dla młodzieży w wieku od 10 do 15 lat. Nasi miejscowi zawodnicy nie będą musieli płacić wpisowego. Poza tym planowane są dwie atrakcje alternatywne - w wypadku mrozu działać będzie lodowisko przy hali Wagnera, gdy zaś go nie będzie na boisku Orlik zorganizowany zostanie turniej piłkarski dla drużyn podwórkowych.

Bogatą ofertę proponuje także miejscowy MTKKF - między innymi pięciobój zimowy, turniej tenisa stołowego, zawody na torze sprawnościowym dla dzieci (na powietrzu) i szereg innych zmagań rekreacyjno-sportowych.

SZKOŁY PODSTAWOWE

Jak co roku, w szczycieńskich szkołach podstawowych odbędą się półzimowiska. Będą one odpłatne - 100 zł za dwa tygodnie lub 50 zł za tydzień. Jest to spowodowane tym, że w trakcie zimowisk ich uczestnicy otrzymają aż trzy posiłki dziennie. Mimo to, jak informuje nas wicedyrektor Grażyna Zielińska, w Szkole Podstawowej nr 2 blisko 2/3 dzieci skorzysta z dofinansowania UM i GOPS-u. Tutaj zajęcia półzimowiskowe będą prowadzone od godz. 9.00 do 14.00, a atrakcji na pewno nie zabraknie. Na 9 lutego planowane jest spotkanie z operatorem projektora filmowego - dzieci zapoznają się z obsługą tego skomplikowanego sprzętu, poznają przepisy prawa autorskiego, no i oczywiście odbędzie się seans filmowy i to dla wszytskich chętnych, nie tylko członków zimowiska. Zresztą w tym roku nowością są imprezy dla wszystkich - wymienione spotkanie z operatorem i seans filmowy, zaś 12 lutego wyjazd do Mikołajek na basen, a także 13 lutego Bal Walentynkowy z kiermaszem. Opiekę nad dziećmi będą sprawowali nauczyciele - członkowie stowarzyszenia „Integracja”.

Podobne atrakcje szykowane są w SP nr 6 i 3. Jak nas poinformowała Ewa Bakalarska, w „szóstce” skorzysta z półzimowiska aż 105 dzieci.

- Uczestnicy nie będą się nudzić, bo czekają ich niespodzianki nie lada, wyjazd do parku wodnego w Mikołajkach, do Olsztyna na seans w multikinie, a także do żołnierzy w Lipowcu, gdzie odbędzie się ognisko z kiełbaskami - powiedziała nam organizatorka szkolnych półzimowsik.

Ognisko zwieńczy planowany kulig w Wawrochach (alternatywnie przejażdżka bryczką). Poza tym odbędzie się wizyta w kręglarni MOS-u, konkursy w strzelaniu. W Szkole Podstawowej nr 3, oprócz podobnych atrakcji, przewidziany jest także wyjazd do lasu na kulig z myśliwymi z koła łowieckiego „Knieja”.

GIMNAZJA

Nieco uboższą ofertę przygotowały szczycieńskie gimnazja. Nie organizują one zimowisk, ale za to codzienne zajęcia o charakterze sportowym.

- Zajęcia w nowo odremontowanej hali sportowej będą prowadzone codziennie od godz. 9.00 do 13.00 pod opieką nauczycieli wf-u - powiedziała nam Małgorzata Afanasjew, wicedyrektor Gimnazjum nr 1. Rozegrane zostaną nie tylko mecze i gry sportowe. Przewidziano także wizyty w miejscowej pływalni, ponadto w planach jest turniej sportowy między Gimnazjum nr 1 a nr 2.

POWIAT

W powiecie organizowanie wolnego czasu dla dzieci i młodzieży przyjęły na siebie głównie gminne ośrodki kultury. W Wielbarku, zarówno w miejscowym gimnazjum, jak i szkole podstawowej będą odbywały się zajęcia o charakterze sportowym, rozmaite turnieje oraz zabawy. W nowej hali sportowej GOK zorganizuje m. in. zawody szachowe. Podobnie będzie się działo w szkołach pasymskich, gdzie poprowadzone zostaną zajęcia głównie o charakterze sportowo-rekreacyjnym, tyle że bez posiłków. Jeśli jednak nastaną wielkie mrozy, wówczas dzieciom zaserwuje się gorącą herbatę i bułeczki. W Pasymiu zimowe atrakcje skierowne są do miejscowej dziatwy, ale nie znaczy to, że jeśliby ktoś dojechał z terenu nie będzie mógł brać w nich udziału.

- Po prostu szkoły nie stać finansowo na zorganizowanie dojazdów w czasie ferii - powiedziała „Kurkowi” Urszula Łuka, wicedyrektor SP w Pasymiu.

Podobne atrakcje czekają na uczniów w pozostałych gminach powiatu, ale w Jedwabnie

zimowe zajęcia w szkołach w okresie ferii będą dostępne także dla dzieci z terenu. Tam zostanie zapewniony dojazd szkolnym autobusem, zaś uczniowie pozostaną pod opieką nauczycieli. Rozmaite gry i zabawy zimowe planowane są przez trzy godzinny dziennie, m. in. wypełnią je atrakcyjne zajęcia przy komputerach. Na uczestników tych zabaw będzie czekała także gorąca herbata oraz kanapki. Bardzo bogatą ofertę na czas ferii zimowych ma miejscowy GOK. Złożą się na nią m. in. zajęcia taneczne, teatralne, plastyczne oraz wernisaż malarski. Odrębną atrakcją będzie Bal Karnawałowy dla dorosłych w Nowym Dworze - biletowany i z licytacjami, z którego dochód zostanie przeznaczoiy na remont miejscowej świetlicy.

Marek Plitt