W zabytkowych kościołach ewangelickich w Pasymiu i Dźwierzutach znów będzie można posłuchać muzyki organowej i kameralnej w wykonaniu artystów z różnych zakątków świata. Pierwsze koncerty letniego cyklu odbędą się już w najbliższy weekend.

Inauguracja muzycznej uczty
Podczas sobotniej inauguracji cyklu koncertów, w kościele ewangelickim w Pasymiu wystąpi Młodzieżowy Chór Katedralny z Braunschweig w Niemczech

Rozpoczyna się już 21. edycja Pasymskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. Będą się one odbywać w zabytkowych kościołach ewangelickich w Pasymiu i Dźwierzutach. Uczestnikami koncertów są artyści z kraju i zagranicy, muzycy, którzy występowali w największych i najważniejszych salach koncertowych świata, a także uzdolniona muzycznie młodzież z naszego regionu. Od wielu lat to kulturalne wydarzenie przyciąga miłośników muzyki z daleka i bliska oraz cieszy się pochlebną opinią krytyków muzycznych. W tegorocznej edycji koncertów udział wezmą artyści z Polski i zagranicy: Austrii, Niemiec, Rosji, Ukrainy i Włoch. - Poprzez sztukę pragniemy jednocześnie promować naszą Ojczyznę. Dzięki zróżnicowanemu repertuarowi zostanie przybliżona wiedza o muzyce różnych wieków, kultur i tradycji wyznaniowych – zapowiada organizator wydarzenia, ks. Witold Twardzik, proboszcz Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Pasymiu.

Pierwszy koncert odbędzie się w pasymskim kościele ewangelickim już najbliższą sobotę 30 czerwca o godz. 18.00. Wystąpią: Młodzieżowy Chór Katedralny z Braunschweig w Niemczech, a także Elke Bruns – Lindemann (dyrygent, organy) i Gerd – Peter Münden (dyrygent, organy).

Z kolei w niedzielę 1 lipca w dźwierzuckim kościele o godz. 18.00 będzie można usłyszeć duet Due Corde: Paulinę Garlińską (gitara) i Magdalenę Bąk (klawesyn, orany). Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

(ew)