Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez stałego dostępu do sieci, nawet poza miejscem zamieszkania. W najbliższym sąsiedztwie ratusza można za darmo korzystać z bezprzewodowego internetu.

Internet z wieży

TRAFIONY POMYSŁ

Korzystanie z internetu to dla wielu osób nie tylko zaspokojenie potrzeby kontaktu ze światem czy sposób pozyskiwania informacji, ale też konieczność podyktowana obowiązkami zawodowymi. Dlatego coraz bardziej w cenie są tzw. hot spoty, czyli miejsca, w których można za darmo surfować w sieci. Bezpłatny dostęp do internetu jest możliwy także w centrum Szczytna (według zapewnień ze strony Urzędu Miejskiego oraz firmy instalującej łącze usługa miała ruszyć we wtorek lub w środę). Darmowe połączenie obejmie swym zasięgiem teren oddalony 100-200 metrów od wieży ratuszowej. Na jej szczycie zostały zainstalowane cztery niewielkich rozmiarów anteny wraz z urządzeniami potrzebnymi do odbioru fal radiowych umożliwiających rozpowszechnianie internetu.

- Usługę zaoferowała nam za darmo firma Matcom. Ona też dała potrzebny sprzęt i zobowiązała się do jego zainstalowania. Miasto nie ponosi w związku z tym przedsięwzięciem żadnych kosztów - informuje wiceburmistrz Krzysztof Kaczmarczyk.

Jak mówi, pomysł na bezprzewodowy internet zrodził się już kilka lat temu. Wtedy jednak nie doszło do jego realizacji.

- Wielu restauratorów zgłaszało nam potrzebę stworzenia darmowego dostępu do sieci. Turyści odwiedzający miasto pytali ich o możliwość połączenia, by np. dokonać przelewu bankowego. Myślę, że pomysł jest trafiony - nie kryje zadowolenia wiceburmistrz.

PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

Niewykluczone, że za jakiś czas bezpłatny dostęp do internetu obejmie swoim zasięgiem obszar całego miasta. Stanie się to możliwe dzięki realizacji projektu "e-Szczytno", na który urząd pozyskał środki z Unii Europejskiej. Na razie wdrażany jest pierwszy etap programu związany z elektronicznym obiegiem dokumentów. Drugi natomiast zakłada objęcie całego miasta bezpłatnym dostępem do sieci.

- Jesteśmy już po rozmowach z jedną z firm wykonujących tego typu usługi - mówi Krzysztof Kaczmarczyk.

Dodaje, że inicjatywa wywołała duże zainteresowanie władz ościennych gmin. Wiele wskazuje więc na to, że przedsięwzięcie może objąć cały powiat. Po spotkaniach z wykonawcami bezprzewodowych połączeń zostanie wybrana najlepsza oferta. Wtedy miasto przystąpi do napisania stosownego projektu. Zdaniem wiceburmistrza szanse na uzyskanie dofinansowania z unii są spore.

- Na te cele jest dużo środków, ale mało projektów - mówi Krzysztof Kaczmarczyk.

REKLAMA I EKSPERYMENT

Marcin Ziółek, szef firmy Matcom uważa, że zainstalowanie urządzeń umożliwiających bezpłatny dostęp do internetu w centrum Szczytna to dla jego firmy dobra reklama. W zamian za wkład w informatyzację miasta najprawdopodobniej powstanie wspólna strona urzędu i Matcomu. Znajdą się na niej wiadomości dotyczące najważniejszych wydarzeń w Szczytnie. Marcin Ziółek zapewnia, że wykorzystana przez jego firmę technologia pozwala na uzyskanie wysokiej jakości dostępu do sieci.

- Nie są to nowe rozwiązania. Stosuje się je już od 1999 roku, kiedy zaczęto wykorzystywać fale radiowe umożliwiające rozpowszechnianie internetu dobrej jakości - mówi.

Projekt wdrażany w życie w Szczytnie ma charakter pilotażowy. Jeżeli uda się go zrealizować bez większych przeszkód, firma chce oferować podobne usługi również w innych miejscowościach.

- W planach mamy montowanie bezprzewodowego internetu we wszystkich miastach województwa liczących powyżej 15 tys. mieszkańców - mówi Marcin Ziółek.

Przedsięwzięcie realizowane w Szczytnie kosztowało jego firmę kilkanaście tysięcy złotych.

INTERNETOWA KONIECZNOŚĆ

Pomysł podoba się radnemu Jackowi Augustynowiczowi, właścicielowi baru Fast Food na placu Juranda. W jego lokalu hot spot istnieje już jednak od dwóch lat. Do tej pory było to jedyne takie miejsce w Szczytnie. Rozwiązanie sprawdza się doskonale.

Według Jacka Augustynowicza potrzeba zainstalowania darmowego internetu istnieje już od kilku dobrych lat.

- Bezsprzecznie jest to w dzisiejszych czasach konieczność. Bezpłatny dostęp do sieci w centrum na pewno przyciągnie do miasta turystów wypoczywających np. nad okolicznymi jeziorami. Myślę, że to duży plus - uważa radny Augustynowicz.

(łuk)

2007.02.21