Od 16 kwietnia zakrywanie ust i nosa w miejscach publicznych stanie się obowiązkowe. O tym jak skutecznie realizować obowiązujące prawo podpowiadają lekarze Dominik Górski, zastępca dyrektora szpitala w Szczytnie i Kamil Mydło.

Jak chronić się przed zarazą
Przy zakładaniu maseczki powinniśmy pamiętać, aby szczelnie były zakryte nos i usta

- Aby dostosow ać się do wchodzących w życie przepisów możemy się posłużyć maseczką, a jeśli takiej nie posiadamy - chustką lub szalikiem. Maseczka chirurgiczna działa na zasadzie bariery, która oddziela usta i nos od otaczającego nas środowiska. Stanowi skuteczną barierę, chroniąc przed zakażeniem. Mamy również półmaski filtrujące. Oprócz bariery mechanicznej, pełnią one również funkcję filtrującą. Wyróżniamy trzy klasy masek, gdzie najmniejszy poziom ochronny zapewnia półmaska FFP1, a największy FFP3.

Przy zakładaniu maseczki powinniśmy pamiętać, aby szczelnie były zakryte nos i usta. Częsty błąd to niezasłanianie maseczką nosa. Bardzo ważne, aby zwracać na to uwagę. Po każdym kontakcie naszych rąk z maseczką powinniśmy je umyć bądź zdezynfekować. Nie powinno się używać wielokrotnie maseczek jednorazowych. Gdy zaczniemy mieć poczucie wilgotności maseczki, należy wymienić ją na nową.

(p)