Piękno leśnej przyrody niezmiennie inspiruje wielu twórców, w tym także miłośników fotografii. Jednym z nich jest Marek Twardziak, na co dzień pracownik Nadleśnictwa Korpele. Wystawę jego prac można oglądać w Galerii Fotoarkady w Miejskim Domu Kultury.

JAK MASZ CZAS, WĘDRUJ W LAS

Kolejna wystawa w Galerii Fotoarkady Arkadiusza Dziczka stanowi swoistą wyprawę w leśne ostępy, gdzie ujrzeć można nie tylko piękne krajobrazy, ale i spotkać mieszkańców kniei, takich jak choćby wilk czy ryś. Wszystko to za sprawą prezentowanych tu właśnie zdjęć autorstwa Marka Twardziaka, na co dzień pracownika Nadleśnictwa Korpele. Jak sam o sobie mówi, w lesie pracuje prawie od zawsze, a fotografowaniem zajmuje się od 1969 roku. Uwiecznianie otaczającej go przyrody stanowi dla niego odskocznię od codziennych zajęć leśniczego.

- To dla mnie inny sposób patrzenia na pewną rutynę - przyznaje Marek Twardziak.

Większość prezentowanych w galerii fotografii powstała niemal w całości w obrębie podwórka pana Marka, na terenie leśnictwa Wykno. Na zdjęciach można podziwiać zarówno bardzo rozpowszechnione gatunki zwierząt, w tym również ptaków, jak i te coraz rzadziej spotykane w naszych lasach. Pan Marek tworzy też niepowtarzalne, pełne mazurskiego klimatu pejzaże ilustrujące zachody słońca nad jeziorem. Poza fotografowaniem przyrody, lubi robić także portrety ludzi. Wystawa w Fotoarkadach jest pierwszą prezentacją jego dorobku w Szczytnie. Marek Twardziak ma jednak na swoim koncie współpracę m.in. z wydawnictwem w Bremie, do którego wysyłał swoje prace. Twórca posługuje się tradycyjną fotografią analogową. Sam tworzy cały proces powstawania zdjęcia - od przysłowiowego pstryknięcia aż po wywołanie go w ciemni. Marek Twardziak przyznaje, że uwiecznianie przyrody to zajęcie wymagające dużej cierpliwości.

- Mnie często jej brakuje i dlatego nie wszystko mi wychodzi - mówi autor. Wystawę prac Marka Twardziaka można oglądać w Galerii Fotoarkady jeszcze przez najbliższy miesiąc.

(ew)