Wielkimi krokami zbliża się sezon letni, a wraz z nim czas wypoczynku nad wodą. W związku z tym służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo zorganizowały na plaży miejskiej adresowane do młodzieży pokazy ratownictwa. Ich celem było uwrażliwienie uczniów na zagrożenia czyhające podczas korzystania z jezior czy rzek.

Jak nie dać się wodzie

Lato tuż – tuż. Z jednej strony to czas beztroskiego wypoczynku, z drugiej – okres niosący ze sobą wiele zagrożeń. Czyhają one szczególnie na osoby korzystające w sposób lekkomyślny z akwenów wodnych. Co roku wskutek nieostrożności i brawury dochodzi do utonięć. Sytuacje takie zdarzają się również w powiecie szczycieńskim. Aby im zapobiegać, w miniony poniedziałek na plaży miejskiej odbyły się pokazy ratownictwa wodnego i udzielania pierwszej pomocy. Wzięli w nich udział strażacy, policjanci, ratownicy medyczni, strażnicy miejscy oraz członkowie Fundacji Autrimpus. Wydarzenie było adresowane głównie do młodych ludzi, nie dziwi więc liczna obecność na plaży uczniów szczycieńskich szkół. Podczas pokazów mogli oni obejrzeć m.in. akcję strażaków polegającą na ratowaniu osób, które po spożyciu alkoholu wypadły z łódki. Całość została zaaranżowana tak, że publiczność śledziła bieg zdarzeń poczynając od telefonicznego zgłoszenia wypadku, aż po udzielenie poszkodowanym pierwszej pomocy. Młodzież miała też okazję obejrzeć z bliska sprzęt wykorzystywany do działań na wodzie przez straż i policję.

W czasie imprezy ogłoszono wyniki Powiatowych Mistrzostw w Udzielaniu Pierwszej Pomocy. W tym roku wystartowało w nich 16 drużyn. Uczestnicy musieli wykazać się praktycznymi umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy podczas zainscenizowanych wypadków oraz wypełnić test wiedzy teoretycznej. W kategorii gimnazjów zwyciężyło Gimnazjum nr 2 w Szczytnie przed Gimnazjum w Pasymiu i Gimnazjum Sportowym przy ZS nr 3. Wśród szkół ponadgimnazjalnych najlepsza okazała się drużyna ZS nr 3, wyprzedzając ZS nr 1 i ZS nr 1. Nagrodę specjalną w postaci Pucharu Fundacji Autrimpus otrzymała Szkoła Podstawowa w Tylkowie.

(ew)