W ciągu jednego dnia szczycieńscy policjanci zatrzymali troje mieszkańców Szczytna, którym postawili łącznie aż siedem zarzutów. A zaczęło się niewinnie, od zwykłej kontroli drogowej...

Jak niewinna kontrola uruchomiła lawinę
19-latek i jego 22-letni znajomy odpowiedzą m.in. za kradzież wartej 700 zł kosiarki

W środę 17 lutego tuż przed północą na ul. Tetmajera w Szczytnie funkcjonariusze z referatu patrolowo – interwencyjnego zatrzymali kierowcę toyoty corolli. Za kierownicą siedział 19-latek, a na miejscu pasażera jego 22-letni znajomy. Początkowo nic nie wskazywało na to, że rutynowa z pozoru kontrola nada dalszy tok wydarzeniom z udziałem obu młodzieńców. Mundurowi zweryfikowali dane 19- i 22-latka w policyjnych systemach informatycznych. Wtedy wyszło na jaw, że kierujący autem nigdy nie miał do tego uprawnień. To jednak nie jedyne z jego przewinień. Choć badanie stanu trzeźwości 19-latka potwierdziło, że był trzeźwy, to coś nie dawało spokoju policjantom. Postanowili poddać obu zatrzymanych wstępnej analizie na zawartość środków niedozwolonych. Intuicja nie zawiodła mundurowych. Wynik jednoznacznie wskazywał, że zarówno kierowca, jak i pasażer znajdowali się pod wpływem substancji psychotropowych. Funkcjonariusze przeszukali również odzież wierzchnią młodzieńców oraz samochód. Podczas tych czynności znaleźli w aucie zawiniątko z amfetaminą. W tej sytuacji obaj panowie zostali zatrzymani i noc spędzili w policyjnej celi.

Nazajutrz szczycieńscy kryminalni ustalili, że zatrzymani mogą mieć coś wspólnego z włamaniem, do którego doszło 10 stycznia na terenie gminy Szczytno. Wtedy to sprawcy, po pokonaniu zabezpieczenia, weszli do jednego z pomieszczeń gospodarczych i wynieśli kosiarkę spalinową o wartości 700 złotych. Funkcjonariusze przeszukali zajmowane przez 19- i 22-latka mieszkania. Działania te doprowadziły do odzyskania skradzionego mienia. Jeszcze tego samego dnia policjanci poinformowali o swoich ustaleniach właściciela. - Mężczyzna był zaskoczony, bo nie zdążył jeszcze złożyć stosownego zawiadomienia, a dzięki działaniom kryminalnych skradziony sprzęt niebawem wróci do niego w nienaruszonym stanie – informuje st. sierż. Izabela Cyganiuk, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie.

To jednak jeszcze nie koniec tej historii. Współpraca pomiędzy policjantami z poszczególnych wydziałów doprowadziła również do zatrzymania 28-letniej mieszkanki Szczytna. Kryminalni ustalili, że to właśnie ona jest odpowiedzialna za handel substancjami psychotropowymi zabezpieczonymi w toyocie podczas przeprowadzonej na ul. Tetmajera kontroli. Kobieta próbowała przechytrzyć mundurowych, ukrywając amfetaminę w lodówce, ale ci nie dali się nabrać. 28-latka została zatrzymana, a narkotyki przeznaczone na handel zabezpieczone.

Po zebraniu materiału dowodowego śledczy postawili całej trójce siedem zarzutów. 19-latek odpowie za posiadanie amfetaminy i kradzież z włamaniem. Jego 22-letni znajomy zaś za dokonanie wspólnie i w porozumieniu z nim kradzieży kosiarki spalinowej. Z kolei kobieta usłyszała zarzuty posiadania nielegalnych substancji oraz dziesięciokrotnego udzielania narkotyków innej osobie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. W ubiegłym tygodniu prokurator zastosował wobec 28-latki dozór policyjny.