Uczniowie z SP nr 3 w Szczytnie i z Gimnazjum w Dźwierzutach okazali się najlepsi w kolejnej edycji Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Zwycięskie drużyny będą reprezentowały nasz powiat w eliminacjach wojewódzkich.

Jak unikać wypadków

W tegorocznej edycji konkursu (22 kwietnia) sprawdzającego wiedzę z zakresu bezpieczeństwa na drodze wystąpiło jedenaście drużyn ze szkół podstawowych i sześć z gimnazjów z terenu powiatu szczycieńskiego. W skład każdej ekipy wchodziły trzy osoby. Najpierw uczestnicy zmagań musieli rozwiązać test obejmujący zagadnienia dotyczące przepisów ruchu drogowego i zasad bezpieczeństwa. Potem przyszedł czas na praktyczny sprawdzian umiejętności. W hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Lanca uczniowie pod czujnym okiem policjantów z KPP pokonywali na rowerach najeżony przeszkodami tor. W tej konkurencji liczyła się nie tylko szybkość, ale i precyzja, bo za każdy błąd sędziowie naliczali punkty karne. Nie brakowało jednak takich młodych rowerzystów, którzy kończyli przejazd bez najmniejszego uchybienia. Po emocjach związanych z pokonywaniem toru przeszkód przed drużynami stanęło kolejne niełatwe zadanie - wykazanie się znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy. Każda ekipa otrzymywała inne polecenie. Tym razem trzeba było znać nie tylko teoretyczne podstawy, ale też umieć wykorzystać je w praktyce. Uczniowie musieli więc m.in. zademonstrować, jak prawidłowo wykonać opatrunek oraz jak zadbać o bezpieczeństwo własne oraz osoby poszkodowanej w wypadku. Po trwających kilka godzin, zaciętych zmaganiach, ogłoszono wyniki. Na szczególne pochwały za bezbłędne rozwiązanie testu i zgromadzenie kompletu punktów zasłużył Adrian Staszewski z SP nr 3 w Szczytnie. W nagrodę otrzymał rower. Z pokonaniem toru przeszkód najlepiej poradził sobie Krzysztof Orłowski z Gimnazjum w Dźwierzutach. W klasyfikacji drużynowej w kategorii podstawówek zwyciężyła ekipa z SP nr 3 w składzie Adrian Staszewski, Paweł Steczka i Michał Zyśk. Wśród gimnazjalistów triumfowali uczniowie z Dźwierzut - Krzysztof Kaźmierczak, Sebastian Sawicki i Krzysztof Orłowski. Zwycięskie drużyny będą reprezentowały nasz powiat na eliminacjach wojewódzkich.

- Mam nadzieję, że wiedza, którą zdobyliście przygotowując się do turnieju, przyczyni się do zmniejszenia zdarzeń drogowych z waszym udziałem - zwracał się do uczestników zmagań zastępca komendanta powiatowego KPP w Szczytnie mł. insp. Sławomir Olewiński.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA

Szkoły podstawowe

1. SP nr 3 w Szczytnie, 2. SP w Przeździęku Wielkim, 3. SP w Pasymiu, SP w Tylkowie, 4. SP nr 6 w Szczytnie, SP w Dźwierzutach, 5. SP w Świętajnie, 6. SP w Łatanej Wielkiej 7. SP w Wesołowie, SP w Kolonii, 8. SP w Zabielach.

Gimnazja

1. Dźwierzuty, 2. Gimnazjum nr 2 w Szczytnie, 3. Lipowiec, 4. Wielbark, 5. Pasym, 6. Gimnazjum nr 1 w Szczytnie.

Organizatorem turnieju była KPP w Szczytnie oraz samorządy miejskie i gminne.

(łuk)

2006.05.03