Każdy z nas analizuje koszty związane z realizacją usług telekomunikacyjnych. Dawno temu podpisana długoterminowa umowa często jest niekorzystna dla klienta w dobie obecnie oferowanych usług i cen. Wyjściem z takiej sytuacji jest rezygnacja z umowy w momencie, gdy dany operator zmienia regulamin świadczenia usług. Bez znaczenia jest fakt, że dana sieć dokonała zmian dobrowolnie bądź zmuszona została poprzez wymogi wchodzącego w życie prawa. Zmiana regulaminu sieci to okazja dla konsumentów do bezpłatnego wyboru innego operatora. Równie interesująca powinna być informacja, że nie można karać za zdjęcie blokady SIM. Do tej pory operatorzy sieci komórkowych twierdzili, że jej usunięcie jest jednoznaczne z utratą możliwości reklamowania innych wad aparatu telefonicznego. Zdjęcie blokady karty SIM ułatwia klientom używanie aparatu do rozmów w sieci innych operatorów, często jest to znacznie tańsze i korzystniejsze rozwiązanie. Warto też wiedzieć, że istnieje możliwość przenoszenia się do innej sieci z prawem zachowania dotychczasowego numeru. Jest to jednak usługa płatna i myślę, że trzeba przeanalizować jej skutki finansowe jeszcze przed podjęciem decyzji o zmianie operatora. Może się zdarzyć, że przenosiny wcale nie będą dla nas korzystne.

Alternatywą dla tradycyjnej technologii telekomunikacyjnej jest VoIP. Coraz częściej konsumenci korzystają z tej formy połączeń telefonicznych, jest to znacznie tańsze, ale ma swoje plusy i minusy. VoIP (Voice over Internet Protocol) to technologia wykorzystująca szerokopasmowy dostęp do Internetu. Umożliwia rozmowy głosowe z wykorzystaniem komputera lub aparatu telefonicznego podłączonego do komputera, sieci komputerowej lub do sieci telefonicznej za pomocą specjalnej przystawki. Koszty połączeń za pomocą komunikatorów internetowych, np. Gadu-Gadu, Tlen, Skype, Yahoo i innych - są znacznie tańsze od tradycyjnych połączeń telefonicznych, pozwalają też na wizualizację naszego rozmówcy. Nie musimy mieć jednak podłączenia do Internetu, na rynku dostępne są karty oferujące tańsze połączenia, za które zapłacimy znacznie taniej niż u swojego operatora. Najczęściej należy wybrać numer dostępowy wskazany na zakupionej karcie, a następnie numer abonenta, do którego chcemy się dodzwonić. Drugim rodzajem kart, z jakimi możemy się spotkać, są karty - zdrapki, które zawierają kod pozwalający dzwonić po znacznie niższych cenach. Ta forma jest niezwykle popularna wśród Polaków przebywających w USA, którzy za przysłowiowe pięć dolarów mogą rozmawiać przez telefon nawet do trzystu minut.

VoIP to nowa, wciąż rozwijająca się technologia, która zyskuje uznanie coraz większej grupy użytkowników. Należy pamiętać jednak, że czasami mogą wystąpić opóźnienia w przesyłaniu naszego głosu. Jeżeli nie przekraczają one 150 ms, to nie ma większego problemu, gdyż nie powoduje to dyskomfortu prowadzonej rozmowy.

Przy szerokiej gamie oferowanych usług przez operatorów należy precyzyjnie określić nasze oczekiwania i wybrać takiego dostawcę usług, który jest w stanie zagwarantować nam to, czego oczekujemy. Najczęściej możemy spodziewać się usługi połączenia PC-to-PC, która umożliwia połączenie między dwoma komputerami.

Agata Gołaszewska-Horak

2007.03.28