Wiedza na temat rodzaju posiadanej cery stanowi podstawę prawidłowej pielęgnacji. Jedynie taka informacja pozwala nam na dopasowanie odpowiedniej dla nas pielęgnacji i kosmetyków.

Jaki jest typ Twojej cery?

O skórę twarzy trzeba dbać – jest to fakt niepodważalny. Stanowi ona złożoną, wielowarstwową strukturę, która pozostawiona „sama sobie” bardzo szybko zmienia i wypacza swoje naturalne funkcje, traci składniki wchodzące w skład naturalnej warstwy hydro-lipidowej skóry, przez co staje się podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak mikroorganizmy chorobotwórcze, czy zanieczyszczenia środowiska zewnętrznego.

Ponieważ zła diagnoza skóry jest bardzo często przyczyną dolegliwości i zmian skórnych, przedstawiam, jak w bardzo prosty i szybki sposób sprawdzić rodzaj posiadanej cery.

Do wykonania testu potrzebujesz jedynie godzinki wolnego czasu, lusterka, wody i materiałowego ręcznika.

Krok 1:

Bardzo dokładnie zmyj makijaż (jeśli go posiadasz) i umyj twarz, zrób to tak, aby nie pozostały na niej żadne resztki makijażu ani inne zanieczyszczenia, np. sebum, czy zabrudzenia.

Krok 2:

Po dokładnym umyciu twarzy obficie opłucz ją wodą.

Krok 3:

Twarz wytrzyj ręcznikiem, lecz pozostaw ją lekko wilgotną (nie wycieraj kompletnie do sucha).

Krok 4:

Po 30-35 minutach od tego „zabiegu” spójrz w lustro, szeroko się uśmiechnij, zmarszcz czoło (jak przy zdziwieniu, czy w złości). Jeżeli odczuwasz swędzenie, bądź ściągnięcie skóry, lub gdy nawet widzisz, że się łuszczy, jesteś posiadaczką skóry suchej. Jeżeli żadne z tych reakcji nie wystąpiły poczekaj następne 30-35 min.

Krok 5:

Po upływie tego czasu, przyłóż do twarzy warstewkę chusteczki higienicznej (lecz najlepiej szarego papieru toaletowego – dużo wyraźniej zaobserwujesz zmiany) i sprawdź, co się na niej znajduje.

Jeżeli zaobserwujesz tłuste plamy w miejscu przyłożenia czoła, nosa i brody oznacza to, że posiadasz cerę mieszaną.

Gdy cała powierzchnia chusteczki pokryta jest tłustymi plamami, świadczy to, że twoja skóra jest tłusta, natomiast gdy chusteczka pozostała bez zmian, oraz to, że mimo upływu godziny twoja skóra jest odpowiednio napięta i bez uczucia ściągnięcia dowodzi, że posiadasz cerę normalną.

Proste ćwiczenie, a jak wiele przynosi informacji. W następnym numerze dowiemy się jakich kosmetyków wymaga konkretny typ skóry i czym się kierować przy ich wyborze stojąc naprzeciwko bogatych w ofertę półek sklepowych.

Karolina Wojak

Autorka ukończyła studia licencjackie na kierunku kosmetologia, specjalność podologia w Wyższej Szkole Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie. Obecnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich, specjalność kosmetologia estetyczna, na tej samej uczelni. Jest kosmetologiem w jednym z warszawskich salonów. Pochodzi ze Szczytna.