Wielu z nas już teraz zastanawia się nad wakacyjnymi ofertami biur turystycznych, które kusą nas atrakcyjnymi promocjami w systemie "first minute". Zakup letniego wypoczynku według dzisiejszej propozycji biur turystycznych to pokaźne oszczędnosci, ale... Z czym powinniśmy się liczyć wykupując z tak dużym wyprzedzeniem zorganizowany wypoczynek? Przede wszystkim pamiętać trzeba, że ustawa o usługach turystycznych przewiduje możliwość podniesienia ceny w przypadku wystąpienia niezależnych od organizatora imprezy kosztów transportu, podwyżek opłat urzędowych lub podatków, albo zmiany kursu walut. W niektórych umowach przedstawianych konsumentom do podpisania do katalogu przyczyn zmiany ceny dodano skrót itp. To niedozwolone postanowienie umowne i na szczęście nie jest wiążące dla klienta. Tak więc kupując wcześniej imprezę nie możemy do końca być pewni, że oferowana przez biuro cena jest ostateczna. W ubiegłym roku wielu turystów było zaskoczonych dopłatą z tytułu opłaty paliwowej w wysokości od 50 zł do 100 zł. Były to koszty niemałe, aczkolwiek wprowadzone zgodnie z prawem. Niewielkim pocieszeniem powinien być dla każdego fakt, że biuro nie może podnieść ceny za wypoczynek, gdy do wyjazdu pozostało mniej niż 20 dni.

Wykupienie imprezy turystycznej w styczniu lub lutym niesie za sobą pokaźne ryzyko braku możliwości wzięcia udziału w imprezie w wybranym przez nas terminie. Nikt nie może z tak dużym wyprzedzeniem przewidzieć choroby i innych nieoczekiwanych zdarzeń losowych. W przypadku wcześniejszego wykupu imprezy turystycznej powinniśmy zabezpieczyć się poprzez ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu. Wiele biur pośredniczy w transakcjach związanych z tym ubezpieczeniem, warto z tej możliwości skorzystać. Ubezpieczyciel pokrywa koszty jedynie w przypadku choroby i innych wypadków losowych, a i to nie w pełnej wysokosci. Każda umowa ubezpieczenia jest inna, dlatego koniecznie czytajmy zanim cokolwiek podpiszemy.

Przed wykupieniem wycieczki czy wczasów należy sprawdzić, czy dane biuro ma ubezpieczenie i figuruje w rejestrze organizatorów turystyki. Możemy to zrobić za pośrednictwem Internetu: www. turystyka.mg.gov.pl. Oprócz wpisu do rejestru biuro podróży ma obowiązek posiadać umowę gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej albo umowę ubezpieczenia na rzecz klientów. Pamiętać należy, że katalog turystyczny z ofertami wypoczynku nie jest zwykłą reklamą. Powinien on zawierać dokładne informacje o cenie imprezy, miejscu pobytu, trasie wycieczki, położeniu, rodzaju i kategorii hotelu. Zwrócić należy uwagę, że kategoria hotelu podawana jest według przepisów kraju pobytu, a nie polskich, z tego powodu powinniśmy mieć baczenie na standard, którego możemy oczekiwać po danej kategorii, w każdym kraju będzie on inny. W katalogu turystycznym musimy też znaleźć informacje o ilości i rodzaju posiłków, programie zwiedzania, a także terminie powiadomienia klienta o ewentualnym odwołaniu wyjazdu. Katalog powinien też zawierać ogólne informacje o przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz wymaganiach zdrowotnych. Mając te informacje możemy swiadomie podjąć decyzję o naszym wakacyjnym wypoczynku.

Agata Gołaszewska-Horak

2007.01.31