Już w najbliższą niedzielę w gościnnych progach gospodarstwa agroturystycznego Ewy i Tadeusza Piórkowskich w Sasku Małym odbędzie się Dzień Szczycieńskiego Jelenia. Na uczestników czekają liczne atrakcje, w tym m.in. pokaz przyrządzania gulaszu z jelenia wraz z degustacją. Będzie też okazja do zapoznania się z tradycją myśliwską oraz nabycia produktów z dziczyzny.

Jeleń w roli głównej
Na Dzień Szczycieńskiego Jelenia zaprasza Rafał Wilczek, koordynator imprezy z ramienia LOT

Na pomysł zorganizowania Dnia Szczycieńskiego Jelenia wpadł Adam Krzyśków, zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim. W przygotowanie wydarzenia zaangażowały się koła łowieckie z terenu powiatu, starostwo powiatowe, a także Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Szczycieńskiego. Impreza odbędzie się już w najbliższą niedzielę 1 października w gospodarstwie agroturystycznym Ewy i Tadeusza Piórkowskich w Sasku Małym. - Nasz piknik ma na celu promocję dziedzictwa kulinarnego Warmii i Mazur. Dziczyzna jest znana głównie wśród myśliwych. Chcemy, aby tradycja i kultura łowiecka stała się bliższa także szerszej grupie mieszkańców – mówi Rafał Wilczek, koordynator imprezy z ramienia LOT. Dodaje, że jest ona skierowana zarówno do miłośników przyrody, myślistwa, jak i wszystkich osób chcących poznać lokalne dziedzictwo przyrodnicze.

W programie Dnia Szczycieńskiego Jelenia nie zabraknie atrakcji. Jedną z nich będzie pokaz kulinarny przyrządzania gulaszu z mięsa jelenia wraz z darmową degustacją dla publiczności. Dla uczestników przygotowanych zostanie 500 porcji dania, a pokaz poprowadzi znany w powiecie i nie tylko szef kuchni, Michał Denesiuk. Organizatorzy pomyśleli też o strawie duchowej. Sygnaliści ze Spychowa dadzą koncert muzyki myśliwskiej. Będzie też można obejrzeć wystawę trofeów oraz pokaz szlachetnej sztuki wabienia jeleni. W programie znalazł się również pokaz psów myśliwskich oraz prelekcje z okazji 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego. - Dowiemy się z nich m.in., skąd wziął się jeleń w herbie w Szczytna – zdradza Rafał Wilczek. W trakcie pikniku będzie też okazja do zakupu produktów z dziczyzny.

Na zakończenie odbędzie się koncert muzyki country w wykonaniu zespołu Droga na Ostrołękę. W dniu imprezy zostanie uruchomiony transport dla chcących wziąć w niej udział. Wyjazd zaplanowano o godz. 13.30 (pl. Juranda, parking przy Carrefour, ul. Wielbarska), powrót – godz. 18.00.

(ew)