Niemal każdego tygodnia w ręce policjantów trafiają osoby, które siadają za kierownicą, nie mając do tego uprawnień.

W czwartek 16 czerwca policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 55-letniego mieszkańca gminy Pasym jadącego citroenem. W trakcie weryfikacji jego danych w policyjnych systemach informatycznych wyszło na jaw, że ma on cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Tego samego dnia mundurowi pełniący służbę w Szczytnie zatrzymali do kontroli audi. Siedząca za jego kierownicą 19-latka uprawnień jeszcze nie miała.

Nie popisała się także 22-latka, która wpadła w ręce funkcjonariuszy w piątek 17 czerwca. Policjanci zatrzymali ją w Szczytnie z powodu przekroczenia prędkości. Podczas kontroli okazało się, że kobieta nie miała uprawnień do kierowania autem. Za popełnione wykroczenie została ukarana mandatem, a pasażer, właściciel pojazdu, również otrzymał mandat za udostępnienie samochodu osobie bez prawa jazdy.

W nocy z niedzieli na poniedziałek (20 czerwca) mundurowi zatrzymali kierowcę toyoty. Mężczyzna wsiadł „za kółko”, mimo że stracił prawo jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. 63-latkowi zakazano dalszej podróży, a pojazd przekazano osobie mającej uprawnienia do kierowania.

Sprawy nieodpowiedzialnych kierowców rozpatrzy sąd. Może on na nich nałożyć grzywnę w wysokości 1500 złotych. Nie jest to jednak jedyna kara za to wykroczenie. Osoby te muszą się liczyć również z zakazem prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Za złamanie takiego zakazu odpowie wkrótce kierowca toyoty.