Trwa II etap Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego organizowanego przez redakcję „Kurka Mazurskiego” i starostwo powiatowe. Sołectwo, którego przedstawiciel zajmie I miejsce, otrzyma w nagrodę od starosty 3 tys. zł, II miejsce – 2 tys. zł, III miejsce – 1 tys. zł. W tym tygodniu prezentujemy kandydatów z gminy Pasym, Jolantę Augustowską z Narajt i Rafała Brzezińskiego z Leleszek.

Jolanta Augustowska, Rafał BrzezińskiJOLANTA AUGUSTOWSKA (Narajty)

Sołtysem jest drugą kadencję. Od jesieni ubiegłego roku zasiada także w Radzie Miejskiej Pasymia. Jak porównuje obie te funkcje? - Sołtys ma więcej pracy fizycznej, a radny - umysłowej – ocenia pani Jolanta. Ma 29 lat, jest mężatką i mamą dwojga dzieci – 11-letniej córki i 3-letniego syna. Pochodzi z Małszewa w gminie Jedwabno, do Narajt sprowadziła się po ślubie 12 lat temu. Na co dzień zajmuje się domem i dziećmi. Największym wyzwaniem, które w najbliższym czasie czeka sołectwo będzie budowa długo oczekiwanej świetlicy. Ma ona powstać w centrum wsi, na działce przekazanej przez gminę. - Obecnie czekamy na wszystkie niezbędne pozwolenia – informuje sołtys. Dzięki pieniądzom uzyskanym w konkursach towarzyszących dożynkom powiatowym oraz wsparciu jednego z przedsiębiorców, w Narajtach wybudowano wiatę, która służy mieszkańcom do spotkań w sezonie letnim. Kilka lat temu powstał też chodnik, co wpłynęło na poprawę bezpieczeństwa pieszych. W tym roku, w ramach środków z funduszu sołeckiego odbędzie się coroczny festyn wiejski. Udało się także zakupić ławeczki i namiot.

Narajty liczą obecnie 134 mieszkańców. Większość z nich dojeżdża do pracy do Olsztyna lub Szczytna. Rolników zostało tu już niewielu.

- Większych jest tylko dwóch – mówi sołtys.

Jej hobby to śledzenie najnowszych trendów w makijażu. Ma również talenty kulinarne. Podczas ubiegłorocznego konkursu na najsmaczniejszą potrawę z drożdży zorganizowanego w Pasymiu, wraz z bratową Mileną zajęła I miejsce, podbijając serca jurorów plackami na słodko z maliną, miętą i blanszowaną gruszką.

RAFAŁ BRZEZIŃSKI (Leleszki)

Funkcję sołtysa pełni drugą kadencję. Ma 41 lat, wraz z żoną Sylwią doczekał się dwóch synów w wieku 20 i 14 lat. Prowadzi własną działalność gospodarczą. W ciągu jego pierwszej kadencji we wsi zamontowano oświetlenie solarne na bocznych drogach oraz przy przystanku stojącym obok drogi krajowej nr 53. Udało się również poprawić stan lokalnych dróg oraz zbudować chodnik. W ubiegłym roku gmina Pasym zakupiła od prywatnego właściciela budynek, który w przyszłości ma służyć mieszkańcom jako świetlica. - Dokumentacja projektowa jest już gotowa. Czekamy tylko na możliwość złożenia wniosku w ramach funduszy unijnych na adaptację budynku – informuje sołtys.

We współpracy z jednym z mieszkańców w okolicy Leleszek wytyczono i oznaczono trasy rowerowe.

W najbliższych planach jest dokończenie chodnika oraz remont drogi dojazdowej na plażę. Sołtysowi mocno leży na sercu promocja Leleszek. Dlatego chce utworzyć stronę internetową sołectwa. Obecnie, wraz z innymi pasjonatami, finalizuje założenie stowarzyszenia poszukiwawczo – motoryzacyjnego „Pasym – Mazury”, którego będzie prezesem. - Naszym celem będzie propagowanie historii motoryzacji, a także dziejów Pasymia, głównie wśród młodzieży. Chciałbym, aby odkrywali ją na no wo – zdradza pan Rafał. W planach ma wystawę poświęconą dziejom motoryzacji w niedawno wyremontowanym budynku dawnego kina w Pasymiu. Sołtys od dzieciństwa interesuje się starą motoryzacją. W wolnych chwilach zajmuje się składaniem starych motocykli. W swoich zbiorach ma maszyny z lat 50. i 60. Obecnie przygotowuje się do organizacji wraz z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej Gminnych Dni Rodziny, które odbędą się w Leleszkach 1 czerwca. W programie nie zabraknie atrakcji dla dzieci, a także pokazów dotyczących bezpieczeństwa w wykonaniu Grupy Specjalnej Płetwonurków RP pod wodzą Macieja Rokusa.

(ew)

FINAŁOWA PIĘTNASTKA:

• Gmina Dźwierzuty: Wiesław Domalewski (Orzyny), Beata Szostak (Popowa Wola)

• Gmina Jedwabno: Halina Jaśniewicz (Lipniki), Maria Pyrzanowska (Piduń)

• Gmina Pasym: Jolanta Augustowska (Narajty), Rafał Brzeziński (Leleszki)

• Gmina Rozogi: Danuta Ruszczyk (Klon), Monika Darmofał (Kwiatuszki Wielkie)

• Gmina Świętajno: Edyta Duda (Świętajno), Elżbieta Jabłonowska (Jeruty)

• Gmina Wielbark: Aneta Krzyszkowska (Łatana Wielka), Hanna Deptuła (Zieleniec)

• Gmina Szczytno: Mirosław Mierzejewski (Sasek Mały), Danuta Jezierska (Nowiny), Zdzisław Bogacki (Lemany)