Ciąg dalszy historii sekcji judo, obchodzącej w tym roku 50-lecie istnienia.

MINĘŁO PÓŁ WIEKU

Jubileusz sportowej sekcji (5)

Zawodnicy szczycieńskiej sekcji judo uczestniczyli również w zawodach jujitsu. W tej dyscyplinie największe osiągnięcia zanotował Jacek Szewczak - trzykrotny Mistrz Polski oraz reprezentant kraju na Mistrzostwach Świata w 2006 roku. Sukcesy w tej dyscyplinie sportu osiągnął również judoka Krzysztof Woźniak, który w ubiegłym roku zdobył tytuł Młodzieżowego Mistrza Europy w jujitsu.

Policjanci - judocy biorą również udział w Mistrzostwach Polskiej Policji, zdobywając wiele medali i wyróżnień. Najwięcej krążków wywalczyli policjanci i pracownicy WSPol.: Tadeusz Dymerski (dwa złote, jeden srebrny i pięć brązowych), Jacek Szewczak (cztery złote) i Monika Kowalska (dwa złote, jeden brązowy). Na podium stawali również: Joanna Majdan, Bogusława Olechnowicz, Tadeusz Kowalski, Marek Rybka, Sylwester Prusiński, Ireneusz Wierzbicki, Tomasz Karolczuk, Michał Dymerski oraz wielu innych.

Zawodnicy Policyjnego Klubu Sportowego: Ireneusz Wierzbicki, Jarosław Langren, Jacek Szewczak oraz Michał Dymerski reprezentowali polską Policję na Mistrzostwach Europy i innych turniejach międzynarodowych.

Funkcję trenera polskich policjantów od blisko dziesięciu lat pełni Tadeusz Dymerski. Sam często bierze bezpośredni udział w zawodach.

Przytaczając historię szczycieńskiej sekcji judo, nie sposób pominąć postaci dra Radosława Laskowskiego, jednego z najwybitniejszych jej wychowanków, będącego obecnie adiunktem w Zakładzie Fizjologii Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Radosław Laskowski - dawniej mieszkaniec Szczytna - odnosił sukcesy jako zawodnik miejscowego klubu sportowego, a po ukończeniu szkoły średniej - już jako student Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. W tym czasie (w klubie AZS Gdańsk), rozpoczął również swoją pracę trenerską ze studentami oraz trójmiejską młodzieżą. Jego umiejętności techniczne, zapał i zaangażowanie połączone z uzyskaną w ramach studiów wiedzą, zaowocowały licznymi sukcesami. Prowadzenie przez niego zawodnicy zdobywali tytuły indywidualnych i drużynowych mistrzów Polski. Wysokie miejsca zajmowanie przez zawodników trenera Radosława Laskowskiego zostały zauważone przez władze Polskiego Związku Judo, co w konsekwencji skutkowało powołaniem Radka na trenera kadry narodowej Polski juniorów, a w latach późniejszych - dwukrotnie - na trenera kadry narodowej seniorek.

Zwieńczeniem jego pracy trenerskiej był udział i przygotowanie polskiej kadry judoczek do Igrzysk Olimpijskich w Atenach (2004 r.).

W 2007 roku szczycieńska sekcja judo Policyjnego Klubu Sportowego obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia. W tym okresie przewinęło się przez nią kilka tysięcy dzieci i młodzieży ze Szczytna i okolic. Najlepsi z nich, reprezentując barwy klubu zdobyli ponad 30 medali mistrzostw Polski, uczestniczyli w mistrzostwach Europy, świata oraz igrzyskach olimpijskich.

Dla uczczenia tego symbolicznego święta, w dniu 31 marca 2007 roku o godz. 12.00 w Domu Kultury Wyższej Szkoły Policji, zarząd sekcji judo organizuje uroczyste obchody. Do udziału w nich serdecznie zapraszamy wszystkich dawnych i obecnych zawodników, trenerów oraz sympatyków szczycieńskiej sekcji judo, a także przedstawicieli władz miasta i powiatu.

Tadeusz Dymerski


Przygotowując artykuły korzystano z fragmentów pracy dyplomowej Tomasza Karolczuka "Rozwój kultury fizycznej w WSPol. na podstawie działalności sekcji judo".

2007.03.07